چالش‌های تأمین نیازهای پزشکی کشور

چالش‌های تأمین نیازهای پزشکی کشور

استقلال و امنیت هر کشور پس از امنیت غذایی ارتباط تنگاتنگی با حوزه بهداشت و درمان دارد. از این رو تأمین نیازهای پزشکی کشور باید در اولویت برنامه‌های دولت قرار گیرد. با توجه به جوانان مستعد این مرز و بوم کشور ما از لحاظ وجود کادر درمان اعم از پزشکان متخصص و پرستاران کمبودی ندارد. لذا تجهیزات پزشکی و دارویی مهمترین نیازهای پزشکی کشور است. کارخانجات داروسازی کشور قدمت و سابقه درخشانی دارند و می‌توان گفت بخش عمده داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود. ولی در بخش تجهیزات پزشکی حدود ۴۰ درصد از نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و مابقی آن وابسته به واردات است. در این حوزه به عنوان مهمترین نیازهای پزشکی کشور نیز چالش‌های فراوانی وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

نیازهای پزشکی کشور

قاچاق تجهیزات پزشکی

متأسفانه درد مشترک تمام تولیدکنندگان داخلی نقش قاچاق کالا و حتی واردات کالای بی‌کیفیت خارجی است. در بحث تجهیزات پزشکی نیز تولیدکنندگان گلایه‌های بسیاری در این زمینه دارند. از یک سو تجهیزات پزشکی قاچاق که نامرغوب ولی ارزان هستند به وفور در بازار یافت می‌شود. از سوی دیگر تعرفه واردات تجهیزات پزشکی نیز به گونه‌ای تعیین شده که واردات از تولید به صرفه تر است. بنابراین در فرایند واردات تجهیزات پزشکی اساساً حمایت از تولیدکننده داخلی رعایت نمی‌شود. در حالی که تولیدکنندگان به راحتی می‌توانند حداقل نیمی از نیازهای پزشکی کشور را تأمین کنند.

مشکلات تأمین مواد اولیه

متأسفانه در زمینه تأمین مواد اولیه برای تولید تجهیزات پزشکی هنوز وابستگی فراوانی وجود دارد. در این حوزه نیز تولیدکننده با دو مشکل اساسی مواجه است. از یک سو به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا در اغلب موارد تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز برای تجهیزات پزشکی امکان‌پذیر نمی‌باشد. از سوی دیگر علیرغم تعرفه پایین واردات تجهیزات پزشکی، تعرفه واردات قطعات بسیار بالاست. در نتیجه حتّی اگر تحریم‌ها اجازه دهد تولیدکننده باید هزینه سنگینی برای تأمین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز خود بپردازد. در نهایت نیز اگر تولیدکننده تمام این شرایط را بپذیرد برای جبران هزینه‌ها ناچار به افزایش قیمت محصول خود می‌شود. در نتیجه تجهیزات پزشکی مرغوب تولید داخل با قیمت بالا باید در بازار با کالاهای وارداتی مرغوب با قیمت مناسب و کالاهای قاچاق نامرغوب با قیمت پایین رقابت کند. رقابت غیرمنصافنه‌ای که حدس بازنده در آن کار سختی نیست.

کلیک کنید  موفقیت‌های داروسازی کشور

بازی با جان مردم

مسئله مهم این است که تجهیزات پزشکی به طور مستقیم با سلامتی و جان مردم ارتباط دارد. اگر تولیدکننده بر اساس تمام قوانین شرعی، عرفی و اخلاقی بخواهد کیفیت محصول خود را حفظ کند به دلیل قیمت تمام شده بالا باید در انتظار شکست در بازار باشد.

لازم است حداقل در مورد نیازهای پزشکی کشور جدیت بیشتری در مبارزه با قاچاق صورت گیرد. زیرا بسیاری از این محصولات بدون غربالگری و اخذ تأییدیه سلامت به دست مصرف کننده می‌رسد. در حالی که از حداقل استانداردهای لازم نیز بی‌بهره‌اند. مضاف بر این که در مورد بسیاری از تجهیزات پزشکی، شرایط نگهداری و توزیع کالا نیز اهمیت دارد. بدیهی است کالای قاچاق در شرایط استاندارد نگهداری نمی‌شود و مشخص نیست در چه شرایطی به دست مصرف کننده برسد.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

نیازهای پزشکی کشور

لزوم ساماندهی نیازهای پزشکی کشور

نکته قابل تأمل این است که پژوهشگران و تولیدکنندگان در این عرصه دانش و توان تخصصی خود برای تأمین نیازهای پزشکی کشور را اثبات کرده‌اند. به ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در تولید برخی تجهیزات پزشکی نه تنها به خودکفایی رسیده بلکه از کیفیت و توان رقابتی برای صادرات نیز برخوردارند. بنابراین حال نوبت دولت است که با حمایت لازم از فعالان این عرصه امکان رشد و پیشرفت آنها را فراهم سازد.

سامانه‌ای برای انتشار اطلاعات دقیق، قابل اعتماد و برخط در این حوزه از مهمترین نیازها در این عرصه است. با تکیه بر چنین سامانه‌ای امکان کنترل قیمت‌ها و نیز ممانعت از واردات کالاهایی که در داخل تولید می‌شوند فراهم می‌شود.

کلیک کنید  تأمین جهیزیه در خانواده‌های نیازمند

از سوی دیگر فقدان مرجع واحد برای تصمیم‌گیری در این حوزه نیز زیان فراوانی به تولیدکنندگان وارد کرده است. مصوبات و سیاست‌گذاری‌های متعدد و بعضاً متناقض موجب سردرگمی تولیدکنندگان شده است.

ضرورت حمایت از تولید داخلی

تجربه نشان داده نمی‌توان تأمین نیازهای کشور را با اعتماد به کشورهای خارجی تضمین نمود. زیرا این کشورها ابایی از تحریم دارویی و پزشکی و به خطر انداختن جان مردم ندارند. لذا باید زیرساخت‌های لازم برای تأمین نیازهای پزشکی کشور در داخل فراهم شود. بدیهی است که در موقعیت‌های اضطراری و شرایط خاصی مانند تحریم راه‌اندازی تولید بسیار دشوار است. پس هر فرصتی برای حمایت از نخبگان، محققان و تولیدکنندگان باید غنیمت شمرده شود. نکته قابل تأمل این است که علیرغم وجود موانع و مشکلات مختلف، مهمترین چالش پیش روی تولید داخلی، عدم باور به توان تولیدکنندگان داخلی است. در حالی که حداقل در عرصه‌ تولید تجهیزات پزشکی، محصولات داخلی مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شوند. با این وجود عزم جدی برای حمایت از تولید داخلی وجود ندارد. ممنوعیت واردات کالای مشابه حداقل کاری است که دولت می‌تواند در راستای حمایت از تولیدکنندگان داخلی انجام دهد. به امید روزی که تمامی مسئولین اعتماد بر استعداد و غیرت جوانان این سرزمین را سرلوحه کار خود قرار دهند.

اینستاگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان