پیوند کارهای خیر با کسب و کارهای اینترنتی

پیوند کارهای خیر با کسب و کارهای اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی در ایران قدمت چندانی ندارند و در سالهای اخیر شکل گرفته‌اند. در واقع رواج روش‌های پرداخت اینترنتی و اطمینان مردم به آنها سبب شد کسب و کارهای اینترنتی رونق بگیرند. اینترنت و فضای مجازی در کنار معایبی که دارد ظرفیت فراوانی برای ارائه خدمات در اختیار کاربران قرار می‌دهد. حتّی از این ظرفیت می‌توان در راستای انجام کار خیر و کمک به نیازمندان بهره گرفت. شاید در نگاه اوّل این دو ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند ولی مهم‌ترین وجه اشتراک مؤسسات خیریه و کسب و کارهای اینترنتی لزوم جلب حمایت حداکثری مخاطبین است. بنابراین همکاری و مشارکت این دو گروه می‌تواند نتایج جذابی به همراه داشته باشد.

جهت ارسال کمک آنلاین کلیک کنید

کسب و کارهای اینترنتی

الگوبرداری از کسب و کارهای اینترنتی موفق

کسب و کارهای اینترنتی و مؤسسات خیریه هر دو نیاز دارند تا به روش‌های گوناگون، مردم را به مشارکت در کار خیر یا خرید کالا و خدمات ترغیب نمایند. کسب و کارهای اینترنتی موفق با پیچ و خم کار اینترنتی آشنایی کاملی دارند. در نتیجه الگوبرداری از آنها می‌تواند موجب افزایش میزان مشارکت مردم در برنامه‌های مؤسسات خیریه شود. این الگوبرداری می‌تواند در زمینه طراحی سایت، شیوه تبلیغات، راه‌اندازی کمپین و امثال آن بسیار مفید باشد.

از مهم‌ترین نقاط قوّت کسب و کارهای اینترنتی موفق، توفیق آنها در جلب اعتماد مشتریان است. همانطور که گفتیم تا زمانی که اعتماد مردم به روش‌های پرداخت اینترنتی جلب نشده بود کسب و کارهای اینترنتی رونقی نداشتند. در کنار سیستم پرداخت ایمن، ارائه اطلاعات دقیق در مورد کالا یا خدمات در جلب اعتماد مشتریان بسیار تأثیرگذار است. این نکته در مورد مؤسسات خیریه نیز صدق می‌کند. مؤسسات خیریه باید زیرساخت‌های لازم برای پرداخت ایمن و سریع را فراهم سازند. ضمن این که ارائه رسید پرداخت و گزارش عملکرد خیریه در اسرع وقت نیز در این زمینه کاملاً الزامی است. نمونه موفق این زیرساخت‌ها سیستمی است که برای کمپین‌های حمایتی در مؤسسات خیریه اجرا می‌شود. در این سیستم‌ها میزان حمایت از کمپین به صورت آنلاین برای کاربران نمایش داده می‌شود. زمانی که کاربر مبلغ مورد نظر خود را پرداخت می‌کند بلافاصله آن مبلغ در کمپین موردنظر افزوده می‌شود.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

نکته دیگری که کسب و کارهای اینترنتی موفق به طور خاص به آن می‌پردازند “وفاداری مشتریان” است. به عبارت دیگر نوع برخورد و ارائه خدمات به گونه‌ای است که مشتری را به یک مشتری وفادار تبدیل می‌کند. این نکته در مورد مؤسسات خیریه نیز کارایی دارد. مسئولین مؤسسه باید شیوه تعامل با کاربر را بیاموزند. به نحوی که خیرین یا حامیان خیریه روز به روز افزایش یابند. زیرا حضور این افراد در سطح جامعه عامل مهمی برای جذب کمک‌های مردمی برای خیریه است.

کلیک کنید  مدرسه‌سازی در مناطق محروم

کسب و کارهای اینترنتی موفق

همکاری کسب و کارهای اینترنتی پردرآمد با مؤسسات خیریه

یکی از روش‌های موفق در این زمینه، همکاری متقابل مؤسسات خیریه و کسب و کارهای اینترنتی پردرآمد است. به این صورت که مؤسسه خیریه اهداف و برنامه‌های خود را با صاحبان کسب و کار در میان می‌گذارد. سپس آنها از ظرفیت درآمد، نام تجاری و مشتریان فراوان خود برای کمک به نیازمندان استفاده می‌کنند. به عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی اعلام می‌کند که درصدی از سود خود را برای کمک به نیازمندان به مؤسسه خیریه خاصی اهدا می‌کند. این کار به نوعی بازی برد برد است. از یک سو مؤسسه خیریه شناخته می‌شود و مخاطبان بیشتری خواهد داشت. در نتیجه مبالغ بیشتری برای کمک به نیازمندان جمع‌آوری می‌شود. از سوی دیگر به دلیل مشارکت در کار خیر، محبوبیت آن فروشگاه اینترنتی هم بین مردم بیشتر می‌شود.

همچنین بخوانید :

پرسودترین کسب و کار خانگی

تبلیغ رایگان مؤسسات خیریه توسط کسب و کارهای اینترنتی موفق

یکی از ملزومات به سرانجام رسیدن اهداف و برنامه‌ها مؤسسات خیریه آشنایی مردم با این مؤسسات است. مخاطب فراوان، همان امتیازی است که کسب و کارهای اینترنتی موفق در اختیار دارند. بنابراین حتّی اگر این کسب و کارها به حمایت مالی مستقیم از مؤسسات خیریه نپردازند می‌توانند به تبلیغ رایگان مؤسسات خیریه بپردازند. آمار بازدید از صفحات اینترنتی این کسب و کارها بسیار بالاست به همین خاطر تبلیغات آنها بسیار ارزشمند است. اگر پوستری برای معرفی خیریه بر روی این سایت‌ها قرار گیرد خیلی زود آن مؤسسه در بین مردم شناخته می‌شود. حتّی اگر این کار فقط در مدّتی محدود و برای یکی از کمپین‌های حمایتی خیریه صورت گیرد اثرگذاری آن ارزشمند است. به عنوان مثال یک فروشگاه اینترنتی لوازم‌التحریر پیش از آغاز سال تحصیلی پوستر کمپین خرید لوازم‌التحریر برای کودکان محروم را در صفحه خود قرار دهد. به خصوص این گونه ارتباطات موضوعی، میزان موفّقیت کار را افزایش می‌دهد.

کلیک کنید  آیا میزان توان مالی در کار خیر اهمیت دارد؟

استفاده از تبلیغات کلیکی به نفع خیریه

یکی از روش‌های رایج تبلیغات و بازاریابی در اینترنت روشی با عنوان “پرداخت به ازای هر کلیک” یا “تبلیغات کلیکی” است. این گونه تبلیغات همان لینک‌های رنگارنگی هستند که در یک صفحه اینترنتی کاربر را برای کلیک کردن تشویق می‌کنند. روشن است که هزینه این تبلیغات بر حسب میزان بازدید یا به عبارت ساده‌تر تعداد کلیک بر روی آن محاسبه می‌شود. مشارکت کسب و کارهای اینترنتی با مؤسسات خیریه می‌تواند به این صورت باشد که در تبلیغات، نام خیریه نیز ذکر شود و عایدی این تبلیغات برای امور خیر صرف شود. در نتیجه مردم فقط با کلیک بر روی این تبلیغات به خیریه کمک خواهند کرد. از سوی دیگر کاربرانی که بر روی این تبلیغات کلیک می‌کنند احتمال دارد به محصول یا خدمات عرضه شده در آن علاقمند شده و خریدار آن شوند.

بنابراین هر گونه همکاری کسب و کارهای اینترنتی موفق با مؤسسات خیریه برای هر دو طرف منافع قابل توجهی دارد و شیوه مناسبی برای ترویج امور خیرخواهانه و کمک به نیازمندان در سطح جامعه است.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان