وضعیت بهداشت روستاها در کرونا

وضعیت بهداشت روستاها در کرونا

همه‌گیری ویروس کرونا معضلی است که تمام کشورهای دنیا را درگیر نموده است. این اتفاق بار دیگر اهمیت وضعیت بهداشت عمومی را به مردم و دولت‌ها یادآوری کرد. در شرایطی که وضعیت بهداشت شهرهای بزرگ نیز به چالش کشیده شده وضعیت بهداشت روستاها مسئله‌ای است که کمتر به آن پرداخته شده است. مهم‌ترین مسئله قدرت بالای انتشار ویروس کرونا است. بنابراین علیرغم پیشرفت‌های علم پزشکی هنوز بهترین روش کنترل این بیماری، پیشگیری است. بنا به توصیه کارشناسان، رعایت بهداشت شخصی و رعایت فاصله مؤثرترین اقدامات در این زمینه است. امّا آیا وضعیت بهداشت روستاها و امکانات بهداشتی موجود در آنها برای اجرای پروتکل‌های بهداشتی کافی است؟

بهداشت روستاها

امکانات بهداشتی روستاها

سالهاست که دسترسی تمام روستاهای کشور به امکانات اولیه آب، برق، گاز و خدمات آموزشی و درمانی در تمامی دولت‌ها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. اقدامات ارزشمندی نیز در این زمینه صورت گرفته است. ولی با توجّه به خبرهایی که هرازگاهی از روستاها به گوش می‌رسد هیچ دولتی نمی‌تواند ادعا کند تمامی روستاهای کشور به این امکانات دسترسی دارند. حتّی در زمینه دسترسی به آب لوله‌کشی مشکلاتی نظیر قطع مکرر آب، آب آلوده و یا فشار آب بسیار کم از گلایه‌های دائمی مردم روستا است. تازه این اخبار در مورد روستاهایی است که آب لوله‌کشی به آنها رسیده است. بنابراین می‌توان پیش‌بینی کرد هنوز هستند روستاهای دورافتاده‌ای که دسترسی به آب لوله‌کشی نداشته باشند. با این توصیفات حدس این که وضعیت بهداشت روستاها چگونه است کار دشواری نیست. در نتیجه نمی‌توان امیدوار بود حتّی در صورت آموزش‌های لازم، پروتکل‌های بهداشتی کرونا در روستاها به درستی اجرا شود.

کلیک کنید  مدرسه‌سازی در مناطق محروم

علاوه بر آن همواره روستاها در مقایسه با شهرها از امکانات کمتری برخوردار بودند. بدیهی است در شرایطی که اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده در شهرها نیز به صورت محدود و با قیمت بالا به فروش می‌رسد وضعیت بهداشت روستاها چگونه خواهد بود. در بیشتر روستاها مردم توان پرداخت هزینه سنگین برای اقلام بهداشتی را ندارند. در نتیجه با مشکل کمبود اقلام بهداشتی و مواد ضدعفونی کننده با قیمت مناسب روبرو هستند. توقع بی‌جایی نیست که از دولت انتظار داشته باشیم حداقل در این شرایط برای بهبود وضعیت بهداشت روستاها برای توزیع رایگان اقلام بهداشتی در روستاها اقدام نماید.

امکانات درمانی روستاها

از دیگر مشکلات روستاها در بحران کرونا عدم دسترسی به مراکز درمانی است. گرچه وزارت بهداشت در سال‌های گذشته اعلام کرده بود که در تمام کشور در هر جایی که ۱۰۰۰ نفر سکنه داشته باشد یک خانه بهداشت برای ارائه خدمات درمانی به مردم احداث شده است. امّا به طور قطع امکانات و توان یک خانه بهداشت برای مقابله با بیماری کرونا به اقدامات آموزشی، کنترل و پیشگیری محدود می‌شود.

در شرایطی که در شهرهای بزرگ هم مراکز درمانی و آزمایشگاهی محدودی به بیماری کرونا اختصاص دارند نمی‌توان انتظار داشت در روستاها نیز چنین امکانی فراهم شود. بنابراین بهبود وضعیت بهداشت روستاها و تلاش برای پیشگیری از شیوع کرونا در روستاها بهترین راه‌حل است.

شما میتوانید کمک های مالی خود را از طریق پرداخت آنلاین کمک مالی ارسال کنید

نقش بهورزان در بهداشت روستاها

بهورزان فداکاری که در خانه‌های بهداشت روستاها مشغول خدمت‌رسانی هستند نقش مهمی در پیشگیری از شیوع کرونا در روستاها دارند. با دستور وزارت بهداشت اوّلین اقدام بهورزان در روستاها آموزش مردم روستا بود. آنها موظف شدند به هر طریق ممکن مردم روستا را با علائم بیماری و پروتکل‌های بهداشتی کرونا آشنا سازند. تلاش برای بهبود وضعیت بهداشت روستاها با همیاری دهیاران و انجام نظارت‌های لازم از دیگر اقدامات این افراد بود. در مرحله بعد غربالگری و ثبت خوداظهاری مردم روستا در سامانه وزارت بهداشت انجام شد.

کلیک کنید  توزیع ۱۰۰۰ بسته مواد غذایی در روستای سنگ آتش

انجام غربالگری به ویژه در مورد افرادی از روستا که برای کار یا خرید به شهرهای اطراف می‌روند ضرورت دارد. زیرا با سفر به شهر امکان ناقل بودن این افراد افزایش یافته و می‌تواند عاملی برای شیوع کرونا در روستا شود.

کرونا

بهترین راهکار مقابله با کرونا در روستاها

حقیقت این است که در این شرایط، امکانات بهداشتی درمانی شهرهای بزرگ نیز برای کنترل اوضاع کافی نیست. مهم‌ترین توصیه کارشناسان نیز در رعایت بهداشت شخصی و دوری از اجتماعات خلاصه می‌شود. رعایت این موارد برای مردم روستا کار چندان سختی نیست. به هر حال در روستا آنچه فراوان است فضای باز است و تجمعات محدود روستایی نیز می‌تواند با فاصله‌گذاری انجام شود.

تنها نکته مهم، کنترل ورود و خروج روستا و توصیه مردم به خروج حداقلی از روستا است. به عبارت دیگر اگر تا حد ممکن هر روستا به حالت قرنطینه درآید امکان شیوع ویروس کرونا در روستاها به حداقل میزان ممکن می‌رسد. افرادی هم که بنا به ضرورت از روستا خارج می‌شوند اگر در بدو ورود غربالگری شده و اقدامات احتیاطی لازم در روزهای اوّل را رعایت کنند نقش مهمی در حفظ سلامت روستا دارند.

به هر حال شیوع ویروس کرونا مشکلات متعددی برای دولت پدید آورده که نمی‌توان انتظار داشت در این شرایط در مورد زیرساخت‌های بهداشت روستاها اقدام خاصی صورت گیرد. بنابراین بهترین راهکار این است که مردم روستا نهایت همکاری با دهیاران و بهورزان خود را داشته و با رعایت بهداشت از شیوع ویروس کرونا در روستای خود جلوگیری نمایند.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان