نقش وحدت اسلامی در امنیت و آرامش جهان اسلام

نقش وحدت اسلامی در امنیت و آرامش جهان اسلام

سالهاست که وحدت اسلامی در میان اندیشمندان اسلامی و نیز در دنیای سیاست جایگاه و اهمیت ویژه‌ای دارد. عباراتی نظیر امّت واحده، اخوت اسلامی، جبهه اسلامی و همبستگی اسلامی در راستای ایجاد همگرایی و وحدت در بین کشورهای اسلامی به کار می‌روند. تا پیش از ورود اندیشه و سیاست استعماری غرب، مانعی در این مسیر وجود نداشت. اما دشمنان اسلام که از ظهور تمدن اسلامی هراس داشتند با تمام قوا در برابر وحدت اسلامی قد علم کردند. آنها با تقویت تعصبات نژادی و قومی و تحریک تعصبات فرقه‌ای زخم عمیقی بر پیکر جهان اسلام وارد ساختند.

منظور از وحدت اسلامی چیست؟

وحدت اسلامی به معنای همبستگی کشورهای مسلمان در برابر دشمنان مشترک است. به عبارت دیگر وجود اختلافات فرقه‌ای و قومی نباید سبب تفرقه و جدایی کشورهای مسلمان از یکدیگر شود. بنابراین وحدت اسلامی به دنبال یکی شدن مذاهب مختلف نیست بلکه تکیه بر مشترکات مذهبی مبنای نظریه وحدت اسلامی است. به این معنا که در برابر دشمنان خارجی و در صحنه بین‌الملل، مسلمانان فارغ از اختلافات داخلی خود در یک جبهه و در کنار یکدیگر باشند. زمانی که دشمن مشترک قصد تضعیف اسلام را دارد مسلمانان باید مشترکات خود را مبنای تعامل و همکاری با یکدیگر قرار دهند.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

وحدت اسلامی

ضرورت وحدت اسلامی

موضوع وحدت اسلامی در تاریخ اسلام نیز سابقه دارد. از همان روزهای آغازین، قرآن مسلمانان را برادر یکدیگر نامید و عقد اخوت بین برادران مسلمان در مدینه چنان رواج داشت که آنها از یکدیگر ارث می‌بردند. اگر در آن زمان اتحاد مسلمانان برای استواری پایه‌های دین اسلام ضرورت داشت امروزه برای حفظ دین خدا در برابر تهاجم گسترده دشمنان، وحدت اسلامی ضرورت دارد. چه بسا امروز به دلیل اقدامات مؤثر دشمنان در ایجاد تحریفات و تعصبات جاهلانه، اهمیت وحدت جهان اسلام بیشتر از گذشته است. دلایل فراوانی برای ضرورت وحدت جهان اسلام می‌توان برشمرد که مهمترین آنها عبارتند از:

کلیک کنید  نقش اشتغال در حل معضلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی

تأکید بر وحدت در آیات و روایات

در آیات و روایات فراوانی مسلمانان به وحدت و همراهی جماعت دعوت شده‌اند. مشهورترین آیه قرآن در این زمینه آیه ۱۰۳ سوره آل‌عمران است که می‌فرمایند:”همگی به ریسمان الهی چنگ زنید و پراکنده نشوید” در آیات دیگر نیز در بیان اهمیت وحدت آمده است که اختلاف و تفرقه از بدترین عذابهاست.

پیامبر(ص) نیز بارها در بیانات خود به این موضوع اشاره کرده و در جایی فرمودند: “وحدت مایه رحمت و تفرقه موجب عذاب است”

مصلحت اسلام و آرامش جامعه اسلامی

تاریخ اسلام و سیره امامان معصوم بیانگر آن است که همواره مصلحت اسلام از اهم امور است. امام علی(ع) آن زمان که احساس کردند اصرار بر حقانیت خود زمینه ایجاد تفرقه میان مسلمانان را فراهم می‌سازد سکوت کردند. این ماجرا به تنهایی برای اثبات ضرورت وحدت اسلامی در هر شرایطی کافی است.

حفظ امنیت جهان اسلام

رمز پیروزی هر ملّتی وحدت و همدلی میان اعضای آن است. جهان اسلام نیز همواره در معرض خطر دشمنانی است که نابودی اسلام هدف اصلی آنان است. بنابراین لازمه حفظ امنیت جهان اسلام و تلاش برای ایجاد تمدن اسلامی، وحدت میان مسلمانان است.

معرفی اسلام ناب به جهانیان

همانطور که اشاره شد استعمارگران اختلافات فرقه‌ای و قومی را دست‌آویز تضعیف مسلمانان قرار دادند. در این مسیر ایجاد فرقه‌های انحرافی نیز در دستور کار آنها قرار داشت. متأسفانه عملکرد حرفه‌ای و حمایت مالی از این فرقه‌های انحرافی سبب شده تا بخشی از دنیا، اسلام را به نام این فرقه‌ها بشناسند. وحدت جهان اسلام در معرفی حقیقت اسلام تنها راهکار مؤثر برای مقابله با این فرقه‌های انحرافی است.

کلیک کنید  اطعام و کمک به نیازمندان توسط امام حسن(ع)

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

وحدت اسلامی

راهکارهای تحقق وحدت اسلامی

محوریت اسلام

حقیقت اسلام و پذیرش یگانگی خداوند و پیامبری حضرت محمد(ص) و قرآن کریم، اساس اسلام است که در میان تمام مذاهب اسلامی مشترک است. بنابراین با محوریت اسلام می‌توان در مقابل دشمنان مشترک ایستاد تا آنها سایه پشتیبانی قدرتمند به نام جهان اسلام را بر سر هر مسلمانی در دنیا احساس کنند. این گونه هیچ کس فکر پلید تجاوز و تعرض به حریم مسلمانان را در سر نخواهد داشت.

بهره‌گیری از ظرفیت اشتراکات

حقیقت این است که اشتراکات بین مسلمانان ظرفیت کافی برای تقویت وحدت اسلامی را در خود دارد. تنها عناد دشمنان اسلام موجب شده تا دیوارهایی از بی‌اعتمادی و اختلافات در میان مسلمانان کشیده شود. تنها وجود پیامبر اعظم(ص) به عنوان نماد وحدت در بین مسلمانان کافی است. تأکید بر این موضوع و استفاده از ظرفیت‌هایی نظیر عید مبعث و میلاد پیامبر(ص) می‌تواند نقش مهمی در تقویت وحدت اسلامی داشته باشد.

اقدام تحسین‌برانگیز امام خمینی(ره) به عنوان تأثیرگذارترین رهبر جامعه اسلامی در این زمینه نیز قابل تأمل است. ایشان با نامگذاری هفته وحدت تلاش کردند موضوعی که می‌توانست زمینه تفرقه میان مسلمانان ایجاد کند را از بین ببرند. این حرکت به زیبایی ضرورت وحدت اسلامی را اثبات می‌کند. ولی افسوس که افراد بسیاری هنوز بر جهالت و تفرقه‌افکنی خود اصرار می‌ورزند.

بصیرت‌افزایی

سالهاست که داستان استعمارگرانی که مانند گرگی در لباس میش میان جامعه مسلمانان نفوذ کردند بر ملا شده است. این گرگ پیر به خوبی فهمیده که در حقیقت اسلام خدشه‌ای نمی‌توان وارد کرد و تنها راه نفوذ در بین مسلمانان تحریک احساسات و تقویت تعصبات آنان است. افسوس که هنوز کم نیستند مسلمانانی که با تعصبات بعضاً جاهلانه و حتّی انحرافی خود تیشه به ریشه اسلام می‌زنند. بصیرت و تکیه بر حقیقت اسلام و ولایت، تنها راه نجات از این فضای غبار‌آلود است.

کلیک کنید  وضعیت بهداشت روستاها در کرونا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان