موفقیت‌های داروسازی کشور

موفقیت‌های داروسازی کشور

تأمین سلامت مردم و ارائه خدمات درمانی مناسب نیازمند پیشرفت داروسازی کشور است. زیرا بخش عمده‌ای از خدمات درمانی، نیازمند اقلام دارویی گوناگون است. نظام تولید، واردات و توزیع دارو در مجموع داروسازی نامیده می‌شود. بنابراین هدف نهایی این صنعت فارغ از تولید یا واردات، ارائه دارو به بیماران است. صنعت داروسازی ایران از گذشته تاکنون تغییرات بسیاری داشته است. می‌توان گفت بخش عمده پیشرفت داروسازی کشور پس از انقلاب اسلامی ایران صورت گرفته است. امّا موانع و مشکلات ساختاری و مدیریتی فراوانی نیز در مسیر رشد صنعت داروسازی ایران وجود دارد. با ما همراه باشید تا پس از بررسی اجمالی این صنعت با دستاوردهای داروسازی ایران بیشتر آشنا شویم.

جهت ارسال کمک آنلاین کلیک کنید

صنعت داروسازی ایران

صنعت داروسازی ایران پیش از انقلاب

بر مبنای اسناد موجود، اوّلین کارخانه داروسازی در ایران در اوایل دهه سی احداث شد. در آن زمان کارخانه‌های داروسازی خارجی به منظور دسترسی بهتر به بازار منطقه با مشارکت سرمایه‌داران ایرانی، اوّلین کارخانه داروسازی در ایران را احداث نمودند. در نتیجه عمده فعالیت آن واردات دارو از کشورهای خارجی بود. تا سال ۱۳۵۷ حدود %۷۰ نیاز دارویی کشور از طریق واردات تأمین می‌شد و %۳۰ تولید کارخانجات داخلی بود. نیمی از آن %۳۰ هم داروهایی بود که تحت لیسانس کارخانه‌های داروسازی خارجی در داخل تولید می‌شد. بنابراین عملاً صنعت داروسازی ایران پیش از انقلاب واردات محور بوده و ارزبری بالایی داشت.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

صنعت داروسازی ایران پس از انقلاب

پس از انقلاب و در یک اقدام انقلابی طرحی با عنوان “ژنریک” برای ملّی کردن صنعت داروسازی ایران به اجرا درآمد. عنوان “ژنریک” به این علّت بود که مطابق قوانین جدید تمام داروهای تولید شده توسط شرکت‌های مختلف  تنها با نام ژنریک و با قیمت یکسان به بازار عرضه می‌شدند. در این طرح با خروج شرکت‌های داروسازی خارجی مالکیت و اداره عمده شرکت‌های داروسازی به دولت سپرده شد. در حقیقت به دلیل شرایط خاصی که جنگ تحمیلی در کشور ایجاد کرده بود دارو در میان محصولات استراتژیک قرار گرفته بود. به همین خاطر حمایت‌های شدید دولتی و قیمت‌گذاری یکسان، اجرایی شد تا کشور از لحاظ تأمین دارو با مشکل مواجه نشود. این طرح که تا سال ۱۳۷۲ اجرا می‌شد در دوره خود بسیار کارآمد بود و موجب خودکفایی دارویی ایران شد. با ورود به دوران سازندگی پیشرفت داروسازی کشور ادامه داشت ولی به دلیل موانع گوناگون این پیشرفت مطابق انتظارات اولیه نبود.

پیشرفت داروسازی کشور
موانع پیشرفت داروسازی کشور

همانطور که ذکر شد در صنعت داروسازی ایران پتانسیل بالایی برای رشد و بالندگی وجود داشت ولی موانع مختلفی سرعت پیشرفت داروسازی کشور را کاهش داد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

کلیک کنید  روز جهانی معلم
ضعف نظام قیمت‌گذاری دارو

در هر صنعتی از جمله صنعت داروسازی اگر قیمت‌گذاری برعهده تولیدکننده باشد فضای رقابتی ایجاد می‌شود. البته در داروسازی این قیمت‌گذاری باید با توافق شرکت‌های تولیدی و شرکت‌های بیمه صورت گیرد. ولی از آنجایی که دارو در کشور ما جزو محصولات استراتژیک طبقه‌بندی شده قیمت‌گذاری بر عهده دولت قرار دارد. دولت نیز در طول سالیان متمادی ارائه دارو به کمترین قیمت ممکن را در اولویت قرار داد. در نتیجه حاشیه سود صنعت داروسازی ایران بسیار کم است. در نتیجه نه سرمایه‌گذاران برای ورود به آن رغبت دارند و نه تولیدکنندگان سرمایه زیادی برای تحقیقات و فناوری‌های جدید دارند.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

مالکیت دولتی

ورود دولت به عرصه داروسازی کشور در سالهای پس از انقلاب، لازم و مؤثر بود. ولی با گذر از بحران جنگ و ورود به دوران سازندگی ایجاد رقابت سازنده در صنایع مختلف عامل مهمی در پیشرفت آنها بود. در حالی که عمده صنعت داروسازی ایران در اختیار دولت بوده و با اطمینان از سهم خود در بازار کشور دلیلی برای ارتقاء کیفیت، برنامه‌ریزی بلندمدّت و پرخطر ندارند.

واردات مواد اوّلیه

از لحاظ آماری ۵۰% مواد اوّلیه صنعت داروسازی ایران از طریق واردات تأمین می‌شود. در ظاهر این آمار ارزشمند و نشانه تلاش داروسازان کشور در زمینه تولید مواد اوّلیه است. ولی حقیقت این است که همین ۵۰% هم فشار زیادی از لحاظ تأمین ارز به کشور وارد می‌کند. عدم تأمین مواد اوّلیه وارداتی در شرایط بحرانی مانند تشدید تحریم‌ها داروسازی کشور را با مشکلات جدی روبرو می‌سازد.

همچنین بخوانید :

احیای واقعه عاشورا در سیره امام سجاد(ع)

 

کلیک کنید  روز جهانی پیشگیری از خودکشی

دستاوردهای داروسازی ایران

علیرغم تمام موانع و مشکلات، پیشرفت داروسازی کشور قابل تحسین است. زیرا در حال حاضر از لحاظ حجمی ۹۷% و از لحاظ مالی ۷۰% از داروی مورد نیاز کشور توسط صنعت داروسازی ایران تأمین می‌شود. امّا این ظرفیت در صنعت داروسازی کشور وجود دارد که علاوه بر تأمین نیاز داخلی در عرصه صادرات نیز موفقیت‌های چشمگیری داشته باشد. در این زمینه گام‌های مؤثری برداشته شده که مهم‌ترین دستاوردهای داروسازی ایران به قرار زیر است.

تولید مواد اوّلیه داروسازی در کشور

در این عرصه دولت با حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید مواد اولیه پیشرفت بسیاری داشته است. نکته مهم این است که باید چشم‌انداز این شرکت‌ها نه فقط تأمین نیاز داخلی بلکه صادرات به کشورهای منطقه تعیین گردد.

تولید داروهای زیست فناوری

یکی از نمونه‌های پرافتخار پیشرفت داروسازی کشور تولید بیش از بیست داروی زیست فناوری می‌باشد. این داروها با استفاده از جدیدترین فناوری روز دنیا تماماً از پایه در داخل کشور تولید می‌شوند.

 تولید داروهای گیاهی

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسب کشور در پرورش گیاهان دارویی فرصت مناسبی برای گسترش تولید داروهای گیاهی ایجاد نموده است. با اجرایی شدن حمایت‌های لازم هم‌اکنون بیش از ۸۰۰ داروی گیاهی با مجوز در صنعت داروسازی ایران تولید می‌شود.

مسیر طی شده توسط صنعت داروسازی ایران بیانگر آن است که این صنعت زمینه رشد و توسعه فراوانی دارد. ولی لازمه تداوم پیشرفت داروسازی کشور، رفع موانع موجود و تلاش برای ایجاد رقابت سالم در بازار داروی کشور است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان