معرفی انواع روش‌های همکاری با خیریه

معرفی انواع روش‌های همکاری با خیریه

ورود اینترنت و فضای مجازی به زندگی مردم در روش‌های کمک به نیازمندان و مؤسسات خیریه نیز تغییرات زیادی ایجاد کرده است. در گذشته مؤسسات خیریه تنها از ارتباطات محدود خود برای جلب مشارکت مردم استفاده می‌کردند. امّا امروزه اینترنت و فضای مجازی فرصتی فراهم کرده که به راحتی می‌توان با اقصی نقاط دنیا ارتباط برقرار کرد. به همان میزان، مردم نیز حق انتخاب بیشتری برای کمک به نیازمندان دارند. ولی اغلب مردم با انواع روش‌های همکاری با خیریه آشنایی چندانی ندارند.

جهت ارسال کمک آنلاین کلیک کنید

برخی از مردم نیز گمان می‌کنند تنها افراد متمول می‌توانند و باید در کمک به نیازمندان با مؤسسات خیریه همکاری کنند. در حالی که در کار خیر بیش از مبلغ، مشارکت حداکثری اهمیت دارد. به عبارت دیگر مشارکت حداکثری با مبلغ کم نیز می‌تواند مشکلات بزرگی را حل نماید. مضاف بر این که روش‌های دیگری به جز حمایت مالی نیز برای کمک به نیازمندان وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

خیریه

حمایت مالی از خیریه

حمایت مالی از نیازمندان را می‌توان کارآمدترین نوع همکاری با مؤسسات خیریه دانست. زیرا در این روش، نحوه هزینه مبالغ اهدایی به عهده مسئولین خیریه قرار می‌گیرد. نکته مهم این است که مردم باور کنند در روش‌های نوین کمک به نیازمندان نیازی نیست حتماً مبالغ سنگین اهدا شود. در واقع ایده‌های تازه‌ای مانند انواع کمپین حمایتی بر مبنای جلب مشارکت حداکثری تعریف می‌شوند. در نتیجه اگر شما توانایی پرداخت مبلغ بسیار اندکی را دارید نباید از مشارکت در کار خیر منصرف شوید. بلکه پس از اهدای همان مبلغ اندک تلاش کنید دوستان و اطرافیان خود را نیز برای مشارکت در این کار خیر دعوت کنید. حتّی اگر شما بتوانید ده نفر را با خود همراه کنید مثل این است که مبلغ اهدایی شما ده برابر شده است. بنابراین از امروز مبنای کار خود را مشارکت در کار خیر و استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای افزایش میزان مشارکت قرار دهید.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

اهدای تخصص

عنوان “اهدای تخصص” نیز از ایده‌های تازه‌ای است که راهکار جدیدی برای کمک به نیازمندان محسوب می‌شود. بسیاری از افراد ممکن است به دلیل عدم اعتماد یا دلایل دیگر به اهدای کمک مالی به خیریه علاقه‌ای نداشته باشند. ولی همین افراد اگر بدانند تخصص یا مهارت آنها می‌تواند برای کمک به نیازمندان استفاده شود از آن استقبال می‌کنند. این موضوع به همان اندازه که در مورد تخصص‌هایی مانند پزشکی ضرورت دارد در مورد مهارت‌هایی مانند خیاطی، لوله‌کشی، آرایشگری و . . . نیز لازم است. تصور کنید هریک از این افراد یک روز از هر ماه خود را برای کمک به نیازمندان اختصاص داده و به ارائه خدمات رایگان بپردازند. بدون شک ارائه این خدمات رایگان با همکاری مؤسسات خیریه نقش مهمی در کاهش هزینه‌ها و حل مشکلات زندگی نیازمندان دارد.

کلیک کنید  زندگانی امام باقر(ع) و روایتگری واقعه عاشورا

به جز ارائه خدمات، مشارکت در توانمندسازی نیازمندان از دیگر فواید اهدای تخصص است. در این شیوه اشخاص می‌توانند با همکاری مؤسسات خیریه در زمینه آموزش مهارت‌های تخصصی به نیازمندان مشارکت کنند. اگر این مشارکت در زمینه آموزش مهارت‌های شغلی باشد زمینه راه‌اندازی کسب و کار برای نیازمندان را فراهم می‌سازد. اگر هم در زمینه مهارت‌های زندگی و اجتماعی باشد تأثیر فراوانی بر کیفیت زندگی این افراد در آینده خواهد داشت. بنابراین هر فردی تنها با اختصاص بخشی از زمان خود برای آموزش نیازمندان می‌تواند زمینه بی‌نیازی و خودکفایی آنها را فراهم سازد.

کمک غیر نقدی به خیریه

علیرغم تلاش‌های فراوان مؤسسات خیریه و افراد نیکوکار، متأسفانه بسیاری از این مؤسسات قادر نیستند تمام لوازم مورد نیاز خود را به صورت نو خریداری کنند. به همین خاطر از دریافت اجناس دست دوّم ولی سالمی که مردم اهدا می‌کنند استقبال می‌کنند. همه ما اگر سری به انباری خانه‌مان بزنیم حتماً وسایل سالم ولی قدیمی پیدا می‌کنیم که سالهاست برای روز مبادا در انباری خاک می‌خورند.

وجه دیگر کمک غیرنقدی به خیریه استفاده از ظرفیت کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی است. تولیدکنندگان مواد غذایی، پوشاک، کفش و … می‌توانند بخشی از تولیدات خود را به مؤسسات خیریه و نیازمندان اهدا کنند تا مایه برکت کارشان شود.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالیبرای ما ارسال کنید

معرفی خیریه به دیگران

همان‌طور که گفتیم فضای مجازی بستر مناسبی است تا از طریق آن بتوانیم برای جلب مشارکت مردم در کار خیر استفاده کنیم. جدا از فعالیت مؤسسات خیریه برای معرفی خود هریک از ما نیز می‌توانیم در این زمینه تأثیرگذار باشیم. کافی است با معرفی مؤسسات خیریه و کمپین‌های حمایتی به اطرافیان خود، امکان انتشار هرچه بیشتر آن را فراهم کنیم. ضمن این که هنوز هستند افرادی که پیام‌های فضای مجازی را قابل اعتماد نمی‌دانند و تنها به اطرافیان و آشنایان خود اعتماد دارند. اگر شما در دایره آشنایان چنین افرادی قرار دارید می‌توانید وظیفه تحقیق و بررسی در مورد خیریه را برعهده گرفته و اطمینان این افراد را برای مشارکت در این کار خیر جلب نمایید.

کلیک کنید  حمایت از ایتام

سخن آخر این که به گفته بزرگان، ثواب کار خیر مانند نوری است که همه افرادی که در آن کار سهیم بوده‌اند از آن بهره‌‌مند می‌شوند. پس از هیچ تلاشی برای مشارکت در کار خیر دریغ نکنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان