مدرسه‌سازی در مناطق محروم

مدرسه‌سازی در مناطق محروم

مدرسه‌سازی از اقدامات زیربنایی محرومیت‌زدایی در هر کشور محسوب می‌شود. زیرا یکی از دلایل ایجاد و تداوم محرومیت در یک منطقه عدم وجود دانش و مهارت در میان مردم آن منطقه است. برقراری عدالت آموزشی در سراسر کشور گام مهمی در محرومیت‌زدایی به شمار می‌رود. امّا این امر مستلزم آن است که دولت، مدرسه‌سازی در تمام مناطق کشور را برعهده بگیرد. در ظاهر هم این امر برعهده دولت قرار دارد ولی در عمل عدم تخصیص بودجه کافی سبب شده مدرسه‌سازی در مناطق محروم به سرانجام نرسد. متأسفانه هنوز آمار کودکان و نوجوانانی که در مناطق محروم کشور به دلیل عدم وجود مدرسه یا دوری راه ترک تحصیل می‌کنند قابل چشم‌پوشی نیست.

مدرسه‌سازی

اهمیت مدرسه‌سازی

بهترین توشه آخرت

در میان کارهای خیر هستند مواردی که خیر و برکت آنها حتی پس از پایان عمر انسان نیز ماندگار است. مدرسه‌سازی از جمله این موارد است که نوعی صدقه جاریه و بهترین توشه آخرت محسوب می‌شود. تا زمانی که این مدرسه پابرجاست و فرزندان این سرزمین در آن تحصیل می‌کنند بانیان و خیرین مدرسه‌ساز از برکت آن بهره‌مند می‌شوند.

توسعه پایدار کشور

بررسی سوابق کشورهای پیشرفته به خوبی نشان می‌دهد ساختار آموزشی توانمند نقش مهمی در توسعه این کشورها داشته است. حتّی گفته می‌شود تفاوت در کیفیت نیروی انسانی مهم‌ترین تفاوت کشورهای صنعتی و غیرصنعتی است. این امر جز با نظام آموزشی پویا و کارآمد محقق نمی‌شود. مدرسه‌سازی گام اوّل در راستای برقراری عدالت آموزشی و ایجاد نظام آموزشی کارآمد در کشور است.

پیشگیری از معضلات جامعه

بسیاری از معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ناشی از محرومیت و فقر علمی و فرهنگی اقشار ضعیف جامعه است. محرومیت‌زدایی بدون تعلیم و تربیت امکان‌پذیر نیست. وجود مدرسه و معلمانی پویا و متعهد در آگاهی بخشی و تربیت نسل آینده نقش بسزایی دارد. مدرسه‌سازی با فراهم کردن بستر مناسبی برای پرورش فرزندان این سرزمین از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی مانند بزهکاری پیشگیری می‌نماید.

کلیک کنید  زندگانی حضرت رقیه(س)

کشف استعدادهای درخشان

مدرسه‌سازی در حقیقت بهترین مسیر انسان‌سازی است. ما برای پیشرفت کشور نیاز داریم تا از توانایی‌ها و استعدادهای نسل آینده را به خوبی پرورش دهیم. چه بسیار استعدادهای درخشانی که به دلیل کمبود امکانات آموزشی در مناطق محروم هدر می‌روند. آینده کشور و حرکت آن در مسیر رشد و تعالی نیازمند آموزش و پرورش نسل آینده است.

ساخت مدرسه

خیرین مدرسه‌ساز

سالهاست افراد نیکوکار فراوانی قدم به عرصه مدرسه‌سازی در مناطق محروم گذاشته‌اند. به یمن ورود خیرین مدرسه‌ساز هم‌اکنون بسیاری از مناطق محروم کشور دارای مدرسه هستند. نکته قابل توجه این است که اغلب خیرین مدرسه‌ساز پس از اوّلین مشارکت خود چنان خیر و برکتی در زندگی خود احساس می‌کنند که با رضایت خاطر به این کار ادامه می‌دهند. تشکیل چندین مؤسسه خیریه تنها با هدف ساخت مدرسه در مناطق محروم نیز حاصل چنین تفکری است. در حقیقت این افراد با علم به اهمیت و ضرورت مدرسه‌سازی خود به واسطه‌ای برای دعوت دیگران به این کار خیر تبدیل می‌شوند.

در این زمینه حمایت دولت و رفع موانع کار برای خیرین مدرسه‌ساز بسیار اهمیت دارد. به هر حال در فرایند ساخت مدرسه چه از لحاظ دریافت مجوزها و چه از لحاظ اعطای وام و … دولت می‌تواند اثرگذاری فراوانی داشته باشد. ضمن این که در بسیاری از مناطق محروم زمین‌های دولتی وجود دارد که با اهدای آنها برای مدرسه‌سازی گام مهمی در راستای محرومیت‌زدایی در کشور برداشته می‌شود.

مشارکت در مدرسه‌سازی

شاید بسیاری از ما ساخت مدرسه را تنها کار سرمایه‌داران و ثروتمندان بدانیم. در حالی که مشارکت در هر کار خیری تنها به یک اراده و تصمیم واقعی نیاز دارد. هریک از ما به راحتی می‌توانیم با پرداخت مبالغ اندک خود در تأمین هزینه ساخت یک مدرسه مشارکت کنیم. مهم این است که مؤسسات خیریه‌ای که با هدف مدرسه‌سازی راه‌اندازی شده‌اند کوتاه‌ترین و بهترین مسیر برای ساخت مدرسه را به خوبی می‌شناسند. در نتیجه با کمترین هزینه و در کمترین زمان ساخت مدرسه در مناطق محروم را به سرانجام می‌رسانند.

کلیک کنید  مشارکت‌ مردمی در هنگام بحران‌ها و بلایای طبیعی

ضمن اینکه خیلی از افراد می‌توانند از مهارت یا امکانات شغلی خود برای مشارکت در مدرسه‌سازی بهره بگیرند. تمام افرادی که در زمینه ساختمان‌سازی مهارت دارند از مهندس ساختمان گرفته تا برق‌کار و لوله‌کش می‌توانند با اهدای تخصص خود در ساخت مدرسه مشارکت کنند. افرادی که امکانات خاصی مثل ماشین سنگین یا حتّی یک وانت کوچک در اختیار دارند می‌توانند برای مدت مشخصی به همکاری با خیریه برای مدرسه‌سازی بپردازند. چنین اقداماتی حتماً با استقبال خوبی از جانب مؤسسات خیریه روبرو خواهد شد. زیرا همین اقدامات به ظاهر کوچک نقش مهمی در کاهش هزینه‌های مؤسسات خیریه خواهد داشت.

به جز آن کارگاه‌های تولیدی که در زمینه تولید تجهیزات آموزشی فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند برای تجهیز مدارس کشور مشارکت کنند. اهدای این امکانات به مدارس مناطق محروم کشور کیفیت آموزشی این کودکان را دگرگون خواهد کرد.

بنابراین کافی است اراده کنیم تا نقشی در محرومیت‌زدایی و آبادانی و توسعه کشور داشته باشیم. اگر در پی کار خیری ماندگار برای آخرت خود و آینده کشور هستید مشارکت در امر پسندیده مدرسه‌سازی را فراموش نکنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان