رونق تولید داخلی از طریق صادرات

رونق تولید داخلی از طریق صادرات

به جرأت می‌توان صادرات را به عنوان حلقه مفقوده سیستم اقتصادی کشور معرفی کرد. در یک اقتصاد پویا برای استفاده از تمام منابع و فرصت‌ها برنامه‌ریزی می‌شود تا در صورت بروز محدودیت، گزینه‌های جایگزین وجود داشته باشد. در سالهای اخیر بر لزوم تقویت تولید داخلی و تأمین بازار توسط تولیدکنندگان داخلی تأکید بسیاری صورت گرفته است. امّا مسئله اینجاست که حتّی اگر تولیدکننده محصول با کیفیت خود را به بازار ارائه کند باید در رقابت ناجوانمردانه با کالاهای قاچاق خارجی نیز پیروز شود. از سوی دیگر حتّی اگر مردم کالای ایرانی را انتخاب کنند در شرایط رکود اقتصادی که قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد تولیدکننده برای فروش محصول خود با مشکل مواجه می‌شود. در حالی که برنامه‌ریزی برای صادرات ولو در حد صادرات به کشورهای همسایه راه نجاتی است که می‌تواند موجب رونق تولید داخلی شود. برای موفقیت در این عرصه هم دولت و هم بنگاه‌های تولیدی باید نقش خود را در توسعه صادرات به خوبی ایفا کنند.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

صادرات

نقش بنگاه‌های تولیدی در توسعه صادرات

  • تولید کالای با کیفیت

برنامه‌ریزی و نگاه بلندمدّت در صادرات جایگاه ویژه‌ای دارد. چشم‌انداز این امر نه فقط کسب درآمد فوری که کسب اعتبار برای کالای ایرانی باید در نظر گرفته شود. در نتیجه تولیدکنندگان باید با علم به این موضوع و توانایی تولید محصول با کیفیت و تداوم تولید آن وارد این عرصه شوند.

  • شناخت بازار هدف

تولید و عرضه محصول مطابق با خواست و سلیقه مشتری یک اصل بنیادی در هر کسب و کاری است. بنابراین زمانی که جامعه هدف تغییر می‌کند لازم است برای شناخت مخاطب جدید نیز تحقیقات لازم صورت گیرد.

  • ارائه محصول با قیمت رقابتی

نکته مهم در صادرات کالا این است که این محصول باید در بازار هدف، در رقابت با محصولات مشابه برنده باشد. کیفیت مرغوب و قیمت مناسب، مهم‌ترین ابزار برای پیروزی در این رقابت است. بنابراین تولیدکنندگان باید تلاش کنند محصولات خود را با قیمت مناسب صادر کنند تا از انگیزه مالی مشتریان برای خرید بهره‌مند شوند.

  • پایبندی به تعهدات

همانطور که گفتیم در این عرصه، کسب اعتبار برای کالای ایرانی بسیار اهمیت دارد. لذا پایبندی به توافقات صورت گرفته با طرف خارجی در مورد کیفیت محصول، خدمات پس از فروش، بسته‌بندی و حتّی زمان ارسال کالا در جلب اعتماد طرف مقابل بسیار مؤثر است.

کلیک کنید  چالش‌های تأمین نیازهای پزشکی کشور

صادرات

نقش دولت در توسعه صادرات

  • ارائه تسهیلات و مشوق‌ها

با توجه به نقش مهم صادرات در رونق تولید و کسب درآمد ارزی برای کشور، دولت باید بنگاه‌های تولیدی را به این امر ترغیب نماید. ارائه تسهیلات مالی یا معافیت‌های مالیاتی گزینه مناسبی است که می‌تواند تولیدکنندگان را به سمت صادرات هدایت کند.

  • مدیریت مناطق آزاد تجاری

اساس ایجاد منطقه آزاد تجاری، ورود مواد اولیه با تعرفه صفر درصد و ایجاد ارزش افزوده و سپس صادر کردن آن بود. در کنار آن، اجازه ورود محدود این محصولات با تخفیفات تعرفه‌ای به بازار داخلی نیز صادر شد. امّا متأسفانه در حال حاضر عمده محصولات مناطق آزاد به بازار داخلی وارد می‌شود و هدف اوّلیه که توسعه صادرات بود مورد اغفال واقع شده است. وضع قوانین سختگیرانه برای ورود محصولات به بازار داخلی و ارائه تسهیلات برای صادرات کالا از اقدامات مؤثری است که دولت باید در مناطق آزاد تجاری انجام دهد.

  • توسعه روابط تجاری با سایر کشورها

توسعه صادرات مستلزم برقراری روابط تجاری با سایر کشورهاست. این امر می‌تواند در قالب عضویت در اتحادیه‌های تجاری یا عقد قراردادهای تجارت آزاد صورت گیرد.

  • جذب سرمایه‌گذاری خارجی

در راستای ورود تکنولوژی و پیوند با برندهای جهانی، مسئله سرمایه‌گذاری خارجی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. شفافیت قوانین و اجرای صحیح آنها در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

  • هدف‌گذاری دقیق

حرکت یکپارچه و هماهنگ تمام بخش‌های اقتصاد کشور از دیگر ملزومات این حوزه است. در کشور ما هنوز اهداف کلی و آمار کلی در این زمینه اعلام می‌شود. در حالی که باید هریک از بخش‌های تولیدی و صنعتی در ابتدای هر سال با انجام کار کارشناسی، اهداف خود در این زمینه را تعیین کرده و در پایان سال نیز با ارائه گزارش عملکرد میزان موفقیت خود را اعلام نمایند. این شیوه سبب می‌شود نقاط قوت و ضعف در هر بخش به طور کامل مشخص شده و تجارب صنایع پیشرو در زمینه صادرات برای دیگر بخش‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

  • مدیریت بازارهای هدف

بدیهی است گسترش و تنوع بازارهای هدف، یکی از عوامل موفقیت در این عرصه است. ولی کشور ما به دلیل مسائل سیاسی و تحریم‌های ظالمانه در این زمینه محدودیت بسیاری دارد. به همین خاطر اولویت قرار دادن کشورهای همسایه رویکرد مناسبی به نظر می‌رسد. با این وجود چشم‌انداز صادرات ما نباید محدود به این کشورها باشد و در صورت رفع مشکلات باید برای مراوده با دیگر کشورها نیز آماده باشیم.

کلیک کنید  توزیع ۱۰۰۰ بسته مواد غذایی در روستای سنگ آتش

تجارب تلخ وابستگی به صادرات نفت و اعتماد به شرکت‌های خارجی، بهترین انگیزه برای تقویت بنیان صادرات در کشور است. اعتماد به تولیدکنندگان داخلی و ارائه تسهیلات به آنها سرمایه‌گذاری مطمئنی است که حداقل آینده درخشانی برای نسل‌های آتی رقم خواهد زد.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان