روز ملّی روستا و عشایر

روز ملّی روستا و عشایر

به دلیل نقش مهم مردمان پاک‌دل روستایی و عشایر در خدمت به کشور، ۱۵ مهرماه روز ملّی روستا و عشایر نامگذاری شد. این موضوع به درخواست مرکز توسعه روستایی از شورای فرهنگ عمومی کشور صورت گرفت. مردم روستا و عشایر در حالی نقش مهمی در تأمین مایحتاج و رشد اقتصادی کشور دارند که از کمترین امکانات رفاهی برخوردارند. روز ملّی روستا و عشایر بهانه خوبی است تا با بررسی و مقایسه خدمات این قشر زحمتکش و امکانات دریافتی آنها از دولت بپردازیم. چه بسا به یاد بیاوریم آنها در سخت‌ترین شرایط اقتصادی نیز جزو معدود پرچم‌داران تولید ملّی کشور بودند.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

روز ملّی روستا و عشایر

اهمّیت روز ملّی روستا و عشایر

اگر سنجش خدمت‌رسانی اقشار مختلف کشور به نسبت جمعیت آنها صورت گیرد قطعاً هیچ گروهی نمی‌تواند از مردم شریف عشایر پیشی بگیرد. عشایر کشور ما تنها ۲ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. امّا همین جمعیت محدود در تمام مراحل و بحران‌های مختلف، کشور را تنها نگذاشتند. آنها در طول جنگ تحمیلی بالاترین میزان شهدا به نسبت جمعیت را در راه حفظ کشور فدا کردند. هم‌اکنون نیز با تداوم فعالیت‌های اقتصادی خود، نقش مؤثری در خودکفایی کشور دارند. بیش از ۲۰ درصد تولید گوشت قرمز کشور توسط عشایر صورت می‌گیرد. سهم بزرگی از بازار صنایع دستی کشور نیز در اختیار عشایر کشور است. به طور کلی مردم روستا و عشایر نقش مهمی در تولیدات دامی، کشاورزی، صنایع دستی و در سالهای اخیر اکوتوریسم در کشور دارند. از سوی دیگر این مردم کمترین هزینه را نیز به دولت تحمیل می‌کنند. بنابراین حمایت از مردم روستا و عشایر باید در برنامه دولت جایگاه ویژه‌ای داشته باشد و روز ملّی روستا و عشایر باید به فرصتی برای تقدیر از این مردم زحمتکش و خدمات ارزنده آنها تبدیل شود.

کلیک کنید  معرفی انواع روش‌های همکاری با خیریه

مشکلات مردم روستا و عشایر

در سال‌های پس از انقلاب اسلامی و با تکیه بر اوامر امام خمینی(ره) که عشایر را ذخائر این مملکت نامیدند خدمات فراوانی به این مردم ارائه شده است. با این وجود هنوز داستان درد و رنج این مردم و محرومیت آنها به پایان نرسیده است. در طول این سالها ارائه خدمات رفاهی و امکانات اولیه زندگی نظیر جاده‌های مواصلاتی، آب و برق در اولویت خدمت‌رسانی به مردم روستا و عشایر قرار داشت. در عمل و مطابق آمار نیز اقدامات انجام شده در این زمینه قابل تقدیر است. امّا مسئله اینجاست که اولویت قرار دادن خدمات رفاهی روستاییان، رفع معضلات اساسی آنها را به دنبال نداشته است. عدم وجود شغل کافی با درآمد مناسب از مهم‌ترین مشکلات روستاییان و عامل مهاجرت آنها به شهر است. برخورداری یک روستای دورافتاده از برق و آب گرچه قابل تقدیر است ولی مشکل معیشت مردم را رفع نمی‌کند. اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که روستاییان کم‌توقع و تولیدکننده با مهاجرت به شهر به افرادی پرتوقع و مصرف‌کننده تبدیل می‌شوند. بنابراین طرح‌ها و برنامه‌هایی که در گذشته نتوانستند با ایجاد اشتغال پایدار برای مردم روستا و عشایر مانع از مهاجرت آنها شوند نباید تداوم داشته باشند.

اکنون زمانی است که باید ایجاد اشتغال بر مبنای توانمندی و منابع ذاتی روستا و عشایر مورد توجه قرار گیرد. کاری که به عنوان مثال در نمایشگاه توانمندی روستاها و عشایر صورت می‌گیرد تا زمینه جذب سرمایه‌گذاری در آنها را افزایش داده و آنها را به کانون تولید ثروت و محصول تبدیل نماید. روز ملّی روستا و عشایر فرصت مناسبی است تا با بهره‌گیری از نظرات کارشناسی برنامه‌های کارآمدی برای حمایت از روستاییان و عشایر تدوین شود.

روز ملّی روستا و عشایر

راهکارهای حمایت از مردم روستا و عشایر

  • معرفی توانمندی‌های روستائیان و عشایر

بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی از توانمندی‌ها، مهارت‌ها و ظرفیت‌های موجود در میان مردم روستا و عشایر بی‌خبرند. بهترین اقدام دولت برای حمایت از این مردم می‌تواند معرفی منابع، محصولات و آداب و رسوم آنها به دیگر مردم جامعه و حتّی دنیا باشد. البته این موضوع در قالب نمایشگاه توانمندی‌های روستاها و عشایر هم‌اکنون نیز در حال اجراست. ولی لازم است این نمایشگاه به افراد بیشتری معرفی شود تا افزایش چشمگیری در جذب سرمایه‌گذار و فروش محصولات برای مردم روستا و عشایر به دنبال داشته باشد. روز ملّی روستا و عشایر نیز می‌تواند بهانه خوبی برای اجرای این‌گونه برنامه‌ها باشد.

  • ارائه مشوق‌های دولتی

همانطور که گفتیم هنوز هم بزرگترین معضل روستاها و عشایر، مهاجرت مردم به شهرهاست. لذا دولت باید با ارائه مشوق‌های دولتی مهاجرت مردم روستا و عشایر را کاهش دهد. این مشوق‌ها می‌تواند در قالب وام‌های اشتغالزایی و یا افزایش یارانه روستاییان صورت گیرد.

  • معرفی جاذبه‌های فرهنگی و میراث روستا و عشایر

اکوتوریسم شاخه نسبتاً جدید گردشگری است که ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغالزایی و کسب درآمد برای مردم روستا و عشایر دارد. در این نوع از گردشگری، بهره‌گیری از اقامت‌گاه‌های بومی و خدمات رفاهی مطابق با آداب و رسوم هر منطقه صورت می‌گیرد. در واقع گردشگران برای تجربه فضای سنّتی و بومی متفاوت هر منطقه اکوتوریسم را انتخاب می‌کنند. در نتیجه مردم روستا و عشایر با منابع موجود و مهارت‌های بومی خود می‌توانند در این زمینه فعالیت کنند. کافی است نهادهای مربوطه در مناسبت‌هایی مانند روز ملّی روستا و عشایر با معرفی جاذبه‌های گردشگری روستاها و در نتیجه جذب گردشگر، مردم روستا و عشایر را یاری کنند.

کلیک کنید  توزیع ۱۰۰۰ بسته مواد غذایی در روستای سنگ آتش

بدون تردید هرکس که اهمیّت تولید داخلی را درک نماید لزوم بها دادن به مردم روستا و عشایر را نیز درک می‌کند. بها دادن به این قشر زحمت‌کش و کم‌توقع در حقیقت کمک به رشد اقتصادی و استقلال کشور است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان