روز جهانی معلم

روز جهانی معلم

سازمان یونسکو به منظور قدردانی و یادآوری اهمیت و اعتبار معلمّین، پنجم اکتبر را به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری کرده است. البته در کشورهای مختلف روزهای خاص دیگری نیز مرتبط با نظام آموزشی آن کشور به عنوان روز معلم جشن گرفته می‌شود.  روز جهانی معلم به منظور یادآوری دو اصل “آموزش، حق هر انسان” و “نقش دولت‌ها در رفع موانع در نظام آموزشی” انتخاب شده است. هر ساله شعار خاصی برای این روز برگزیده شده و مطابق آن برنامه‌هایی برای نکوداشت مقام معلم برگزار می‌شود. در حقیقت، اهمیت فرایند آموزش در روند توسعه کشورها موجب شده تا معلمین ارج و قرب فراوانی در کشورهای توسعه یافته داشته باشند. لذا تلاش می‌شود به بهانه روز جهانی معلم این تفکر در میان سایر کشورها نیز گسترش یابد. زیرا مبنای توسعه کشورها آموزش است و وظیفه آموزش بر دوش معلمان هر جامعه است. بنابراین هر گونه تلاش برای ارتقای فرهنگی و پیشرفت جامعه بدون مشارکت معلمان بی‌نتیجه خواهد ماند.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

روز جهانی معلم

آموزش حق هر انسان

سازمان یونسکو بنا بر وظایف از پیش تعیین شده خود اقداماتی در زمینه گسترش آموزش برای عموم مردم انجام می‌دهد. متصدیان این مجموعه با تأکید بر این که آموزش جزو حقوق اساسی هر انسان است تلاش می‌کنند تمام کودکان در هر کجای دنیا از حق خود محروم نشوند. علیرغم اجرای سیاست‌های جهانی و مطابق آمار اعلام شده از سوی سازمان یونسکو هم‌اکنون نزدیک به یک ششم جمعیت کودکان دنیا از تحصیل محروم هستند. این در حالی است که در میان باقی آنان نیز تنها ۶/۰ تحصیلات خود را تا پایان متوسطه ادامه می‌دهند. بنابراین علیرغم پیشرفت جوامع و زیر این پوسته ظاهری، کودکان بسیاری از حقوق اولیه خود مانند آموزش بی‌بهره‌اند. به همین خاطر مناسبت‌هایی مانند روز جهانی معلم لازم است تا این مهم به همه مردم دنیا یادآوری شود.

روز جهانی معلم

رخنه شکاف طبقاتی در زمینه آموزش

امروزه بخش عمده فعالیت سازمان‌هایی نظیر یونسکو بر ترویج و گسترش حق آموزش برای همه تمرکز دارد. در حالی که مسئله کیفیت آموزش نیز در این حوزه قابل بررسی است. صرف فرستادن کودک به مدرسه و انتصاب فردی به عنوان معلم نمی‌تواند کارایی لازم در مورد آموزش کودکان را دارا باشد. از یک سو معلمان باید از میان افراد تحصیل کرده انتخاب شده و پس از کسب مهارت‌های لازم در این کار مشغول شوند. از سوی دیگر تعداد دانش‌آموزان، فضای آموزشی و امکانات آموزشی نیز همه بر کیفیت آموزش تأثیرگذارند. ضمن اینکه شغل معلمی باید از چنان اعتبار و ارزشی در جامعه برخوردار باشد که معلم با تمام وجود برای آموزش دانش‌آموزان تلاش کند. مشکلات معیشتی و عدم تضمین شغلی از مهم‌ترین موانع در مسیر شغلی معلمان است که می‌تواند تمام انگیزه و شوق آنان برای آموزش را از بین ببرد. لذا متأسفانه شکاف طبقاتی جوامع به مسأله آموزش نیز رخنه کرده است. در حالی که جدیدترین تحقیقات در کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد هر معلم بهترین کارکرد خود را با حدود ۱۵ دانش‌آموز دارد در اغلب کشورها کلاس‌ها کمتر از ۳۰ نفر نیستند. البته مدارس خصوصی با هزینه‌های گزاف با کمتر از این تعداد دانش‌آموز هم وجود دارد. ولی آنچه در اغلب کشورها و در مدارس عمومی دیده می‌شود بسیار بیشتر از این تعداد است. ضمن اینکه ابعاد کلاس‌ها و امکاناتی نظیر تهویه نیز اگر مورد بررسی قرار گیرد عمق مشکلات بیشتر نمایان می‌شود. بنابراین روز جهانی معلم باید بهانه‌ای برای سنجش و ارزیابی نظام آموزشی و به ویژه وضعیت معلمان قرار گیرد.

کلیک کنید  چالش‌های تأمین نیازهای پزشکی کشور

نقش دولت‌ها در رفع موانع در نظام آموزشی

در پاسداشت روز جهانی معلم همواره بر نقش دولت‌ها بر تربیت، حمایت و توانمندسازی معلمان تأکید می‌شود. از آنجایی که حق آموزش، یکی از مصادیق حقوق شهروندی محسوب می‌شود دولت‌ها موظفند شرایطی ایجاد کنند تا عموم مردم کشور از آن برخوردار باشند. اوّلین و مهم‌ترین گام در راستای بهبود نظام آموزشی کشورها باید اولویت قرار دادن نظام آموزشی و معلمان کشور باشد. در ادامه نیز اقدامات زیر حائز اهمیت است:

  • حمایت همه‌جانبه از معلمان

نکته مهم این است که تأمین مالی و رضایت شغلی در کیفیت کار معلمان تأثیر مستقیمی دارد. لذا حمایت از معلمان نباید تنها به استخدام رسمی آنها و یا روز جهانی معلم محدود شود. در تمام مراحل خدمت، معلمان باید حضور و حمایت دولت را احساس کنند تا تمام توان خود را برای آموزش بکار گیرند.

  • برقراری قوانین حداقل دستمزد

معلمان باید به طور مستقیم و یا غیرمستقیم تحت‌نظر آموزش و پرورش بوده و پایه حقوقی متفاوتی نسبت به پایه حقوقی تعیین شده توسط شورای کار داشته باشند. هم‌اکنون نقص در قوانین موجب شده تا معلمان بخش خصوصی اگرچه توسط آموزش و پرورش گزینش می‌شوند ولی هنگام دریافت حقوق مانند معلمان رسمی آموزش و پرورش با آنان برخورد نمی‌شود. در واقع بسیاری از آنها مطابق قانون کارگر و کارفرمای خصوصی حقوق می‌گیرند که در شأن یک معلم نیست.

  • ارائه مشوق‌های دولتی برای خدمت در مناطق دورافتاده

همانطور که گفتیم دولت موظف است برای دورافتاده‌ترین مناطق نیز خدمات آموزشی فراهم کند. بدیهی است زندگی و کار در مناطق دورافتاده دشواری فراوانی دارد. لذا باید مشوق‌هایی در این زمینه از جانب دولت ارائه شود تا معلمان برای حضور در این مناطق ترغیب شوند.

  • ارتقای برنامه‌های تربیت معلم

بهبود کیفیت آموزشی نیز از وظایف دولت در نظام آموزشی است. یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر کیفیت آموزشی، میزان دانش و مهارت معلمان است. با توجه به پیشرفت روزافزون دنیا دولت‌ها باید برنامه مشخصی برای ارتقای علمی و مهارتی معلمان داشته باشند.

کلیک کنید  کمک به زلزله زدگان کرمانشاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان