راز ماندگاری نهضت عاشورا

راز ماندگاری نهضت عاشورا

اهمیت واقعه کربلا برای مسلمانان فراتر از شهادت جمعی از عزیزترین بندگان خداوند است. راز ماندگاری و تداوم نهضت عاشورا نیز بر همین اساس استوار است. در تک تک لحظات و وقایع این ماجرا درسی برای زندگی بشر در تمام ادوار تاریخ وجود دارد. به همین دلیل است که پس از گذشت سالها هم‌چنان پرچم عزای حسینی برافراشته است. در حقیقت اگر به کنکاش در گفتار و کردار امام حسین(ع) بپردازیم نکته‌ای و پیامی نهفته در هر حرکت ایشان خواهیم یافت. ما در ادامه تلاش می‌کنیم برخی از مهم‌ترین درس‌های قیام عاشورا را مرور کنیم.

جهت ارسال کمک آنلاین کلیک کنید

عاشورا

توکل و تسلیم

بیراه نیست اگر بگوییم حلقه مفقوده زندگی ما انسان‌ها توکل است. در تنگناهای زندگی ما همواره به دنبال درخواست کمک از دیگر افراد هستیم. حتّی وقتی دعا می‌کنیم برای خداوند هم تعیین تکلیف می‌کنیم. افراد معدودی هستند که با توکل بر خدا پیش می‌روند و در دعاهایشان همه چیز را به او می‌سپارند.

حال در داستان عاشورا زمانی که خبر عهدشکنی کوفیان به امام حسین(ع) می‌رسد ایشان از تصمیم خود منصرف نمی‌شوند. ایشان با توکل بر خداوند و راضی به رضای او قدم در راه تکلیف می‌گذارند و نهایت تسلیم و رضا را برای تمام تاریخ به نمایش می‌گذارند.

عمل به تکلیف

بسیاری از ما در عمل به تکلیف خود نیز به راحتی مغلوب هوای نفس خود می‌شویم. گاهی خسته‌ایم، گاهی حوصله نداریم، گاهی می‌ترسیم.

ولی امام حسین(ع) زمانی که احساس کردند نهی از منکر و اثبات ظلم یزید، تکلیف ایشان است بدون هیچ چون و چرایی قدم در راه تکلیف الهی گذاشتند. در این مسیر، جان خود و فرزندان و عزیزان خود را فدا کردند تا برای همیشه در تاریخ جاودانه بماند.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

آزادگی و ظلم‌ستیزی

امام حسین (ع) خود به صراحت فرمودند” یزید مرا بین مرگ و ذلّت مجبور کرده است و هیهات که من خواری و ذلّت بیعت با یزید را بپذیرم.” در حقیقت این کلام امام بیانگر آن است که یزید قصد داشته با گرفتن بیعت از امام حسین(ع) دامان خاندان نبوت را لکه‌دار کند. در حالی که امام تحمل نهایت درد و رنج برای خود و خانواده‌شان را به ذلّت و خواری خاندان پیامبر ترجیح می‌دهند. ایشان با این حرکت، ظلم‌ستیزی را به عنوان اولویت اوّل تمام آزادگان عالم جاودانه می‌سازند.

کلیک کنید  صرف وجوهات شرعی در کار خیر

اخلاص

مرور داستان عاشورا از همان ابتدای ارسال نامه توسط کوفیان تا شب و روز عاشورا بسیار آموزنده است. چه بسیار افرادی که در این مسیر به ظاهر همراه و یاور امام حسین (ع) بودند ولی در میانه راه به بهانه‌های گوناگون متفرق شدند. یا داستان حر که تا پای جنگ در برابر امام هم آمد ولی در بزنگاهی حیاتی، قدم در راه حق گذاشت. همه این موارد مؤید این مطلب است که یاران امام حسین (ع) در روز عاشورا افراد منتخبی بودند که شاید بتوان گفت اخلاص عمل مهم‌ترین ویژگی مشترک ایشان بود.

نهایت ایثار

در جای جای قیام عاشورا امام حسین (ع) و یارانشان نهایت ایثار و فداکاری را به نمایش می‌گذارند. از همان ابتدا امام می‌دانستند و آماده بودند تا برای ادای تکلیف الهی و برای رضای خدا هرآنچه دارند را فدا کنند. از فرزند شیرخوار بی‌گناه تا جوان رعنا و علمدار پهلوان خود همه را فدا کردند تا حقیقت اسلام در پس مکر نامردان و ناپاکان روزگاه پنهان نماند.

امر به معروف و نهی از منکر

جو روزگاری که قیام عاشورا از دل آن برخاست چنان پیچیده و غبارآلود بود که هنوز هم درک آن دشوار است.  این که برخی در سپاه یزید به زعم عقل ناقص خود برای رضای خدا به جنگ با امام می‌رفتند. این که برخی امام و یارانش را به جرم خروج از دین، شایسته نابودی می‌پنداشتند. تمام اینها بیانگر آن است که حقیقت دین اسلام دچار تحریف فراوانی گشته بود. از این رو امام حسین(ع) در پی اصلاح امّت اسلام حرکتی را آغاز می‌نمایند. حرکتی که هدف آن فراخواندن مردم به معروف و نهی آنها از منکراتی است که در طول سالها در قالب حکومت اسلامی به آنها القا شده بود. امام حسین (ع) با توکل بر خدا قدم در این مسیر نهاده و راضی به رضای اوست. او یقین دارد حرکتی که برای رضای خدا انجام شود به مقصد خواهد رسید و جاودانگی قیام عاشورا و پیام امام حسین (ع) همان مقصد است.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

پایبندی به اصول اخلاقی

در داستان کربلا لحظات فراوانی وجود دارد که امام حسین (ع) یاران خود را به صبر و مدارا دعوت می‌کنند. ایشان در تمام لحظات جنگ بر پایبندی به اصول اخلاقی و جوانمردی تأکید کردند. در حالی که به ظاهر، فرصت مناسبی برای کشتن یکی از دشمنان فراهم بود.

کلیک کنید  تعمیر و بازسازی منازل در مناطق محروم

در ابتدا آن زمان که حر در برابر سپاه امام حسین قرار گرفت یاران امام گفتند ما می‌توانیم این لشکر محدود را نابود کنیم. امّا امام فرمودند تا آنها تعرضی نکردند ما اقدامی نمی‌کنیم. یا صبح عاشورا که شمر زبان به یاوه‌گویی گشوده بود کشتن او برای یاران امام ممکن بود. ولی امام اصرار داشتند تنها در صحنه جنگ و جوانمردانه دشمنان خود را نابود سازند.

بدون تردید ترس آشکار طاغوتیان از نهضت عاشورا در طول تاریخ به یک قیام و کشتار خونین محدود نمی‌شود. ترس آنها از مکتبی است که در آن آزادگی و ظلم‌ستیزی ارزش و شهادت، مقصدی رؤیایی معرفی می‌شود. شاگردان چنین مکتبی نه زیر بار ظلم می‌روند و نه از فدای جان خود در راه حق ابایی دارند. بنابراین اقامه عزای حسینی تنها یک آیین مذهبی نیست بلکه ادای تکلیف و اعلام برائت از تمام ظالمان تاریخ است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان