خیریه پزشکان یا فعالیت‌های جهادی

خیریه پزشکان یا فعالیت‌های جهادی

جامعه پزشکان یکی از گروه‌هایی هستند که می‌تواند نقش مؤثری در کمک به نیازمندان و محرومیت‌زدایی ایفا کنند. به دلیل تخصص ارزشمند پزشکی، مشارکت پزشکان در امور خیریه بیشتر در قالب اهدای تخصص صورت می‌گیرد. به این صورت که پزشکان بر حسب تمایل، در روند پیشگیری، کنترل و درمان افراد نیازمند با مؤسسات خیریه همکاری می‌نمایند. گرچه در ظاهر امر، حمایت مالی مستقیم صورت نمی‌گیرد ولی با در نظر گرفتن هزینه‌های گزاف درمان به ویژه در مورد بیماران خاص، همکاری پزشکان و مؤسسات خیریه از لحاظ مالی نیز بسیار ارزشمند است.

خوشبختانه در سال‌های اخیر همکاری پزشکان با مؤسسات خیریه گسترش یافته است. در بسیاری از موارد حتّی گروهی از پزشکان با تشکیل گروه جهادی پزشکی یا راه‌اندازی مؤسسه خیریه برای کمک به نیازمندان و محرومیت‌زدایی محرومیت پیش‌قدم شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با خدمات خیرخواهانه پزشکان نیکوکار با ما همراه باشید.

خیریه

گروه‌های جهادی پزشکی

گروه‌های جهادی نمونه بارز شور و نیروی جوانی است که نتایج قابل تحسینی داشته است. این در حالی است که فعالیت سازمان‌ها و نهادهای مختلف دولتی با بودجه‌های سنگین، نتیجه درخشانی در محرومیت‌زدایی کشور نداشته است. گروه‌های جهادی معمولاً به صورت خودجوش توسط گروه‌های مختلف جامعه به ویژه جوانان تشکیل می‌شوند. یکی از مؤثرترین گروه‌های جهادی، گروه‌های جهادی پزشکی هستند که از پزشکان و پرستاران و یا دانشجویان این رشته‌ها تشکیل می‌شوند. این افراد بنا به تخصص خود برای ارائه خدمات پزشکی به مناطق محروم مراجعه می‌کنند. بدیهی است شناسایی مناطق محروم و خدمات مورد نیاز آنها مستلزم همکاری میان مؤسسات خیریه و گروه‌های جهادی است. دانشجویان پزشکی خدماتی مانند غربالگری، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، ویزیت رایگان و … را ارائه کرده و در صورت نیاز، فرد بیمار را برای درمان تخصصی به پزشکان متخصص و یا مؤسسات خیریه معرفی می‌کنند.

کلیک کنید  فعالیت‌های خیریه مساجد کشور در طرح های مؤمنانه در ایام کرونا

امّا خدمات پزشکان متخصص در قالب گروه‌های جهادی نتایج بسیار درخشانی دارد. این پزشکان بنا به تخصص خود با هماهنگی قبلی در نزدیک‌ترین مرکز درمانی در مناطق محروم حاضر شده و به درمان بیماران می‌پردازند. خدمات دندانپزشکی، ارتوپدی و حتّی جراحی تخصصی نیز توسط گروه‌های جهادی پزشکی ارائه می‌شود.

ارزش کار گروه‌های جهادی پزشکی زمانی مشخص می‌شود که همین حضور در مناطق محروم و ویزیت رایگان موجب شناسایی برخی بیماران خاص می‌شود. بیمارانی که به دلیل محرومیت از امکانات پزشکی باید درد و رنج فراوانی را تحمل کنند در حالی که پیشرفت علم پزشکی می‌تواند آنها را درمان کرده و یا از پیش‌روی بیماری جلوگیری کند. این امر به خصوص در مورد کودکان بسیار ارزشمند است و در سالهای اخیر اقدامات ارزشمندی در جهت ویزیت رایگان و شناسایی کودکان بیمار در مناطق محروم صورت گرفته است.

راه‌اندازی مراکز درمانی خیریه

کمک به نیازمندان

احداث مراکز درمانی از دیگر اقداماتی است که برای محرومیت‌زدایی در کشور ضرورت دارد. بسیاری از مناطق محروم کشور فاقد حداقل امکانات پزشکی و درمانی هستند. ساخت این مراکز با مشارکت دولت یا مؤسسات خیریه و افراد نیکوکار صورت می‌گیرد. در ادامه پزشکان متخصص برای مشارکت در این کار خیر، بخشی از زمان خود را برای حضور در این مراکز درمانی خیریه اختصاص می‌دهند. فرایند درمان در این مراکز یا رایگان بوده و یا حداقل میزان ممکن و برای تأمین مخارج اداره آن است. در واقع پزشکان نه برای کسب درآمد بلکه برای کمک به نیازمندان جامعه در این مراکز حضور می‌یابند.

همکاری مستقیم پزشکان با مؤسسات خیریه

از دیگر شیوه‌های مشارکت پزشکان در امور خیرخواهانه ارتباط مستقیم با مؤسسات خیریه است. در این شیوه پزشکان متخصص پس از آشنایی با یک مؤسسه خیریه و خدمات آن برای همکاری اعلام آمادگی می‌کنند. به این صورت که مراحل شناسایی و تحقیقات اولیه در مورد بیماران نیازمند توسط مؤسسه خیریه صورت می‌گیرد. پرونده بیمار نیز توسط خیریه برای پزشک متخصص ارسال می‌شود. در نهایت با انجام هماهنگی‌های لازم، فرایند درمان بیمار به رایگان توسط پزشک عملی می‌شود.

کلیک کنید  پیوند کارهای خیر با کسب و کارهای اینترنتی

آموزش اصول بهداشتی

محرومیت‌زدایی

در بسیاری از مناطق محروم کشور به سبب کمبود امکانات آموزشی، بهداشت عمومی مردم در سطح قابل قبولی قرار ندارد. به همین دلیل حضور دانشجویان پزشکی و پرستاری در گروه‌های جهادی پزشکی بسیار مفید است. دانشجویان در کنار دستیاری پزشکان متخصص می‌توانند در زمینه آموزش اصول بهداشتی به مردم نیز اقدامات مؤثری انجام دهند. در نتیجه این اقدامات، مشکلاتی نظیر بیماری‌‌های پوستی با رعایت اصول بهداشتی به راحتی از بین می‌روند.

تأمین دارو و تجهیزات پزشکی

محرومیت‌زدایی

بدیهی است مناطق محرومی که از حداقل امکانات بهداشتی و پزشکی برخوردار نیستند با مشکلات جدی در زمینه کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نیز مواجه هستند. پزشکان متخصص به دلیل حرفه خود به راحتی می‌توانند برای تدارک این امکانات و اهدای آن به مناطق محروم تلاش کنند.

علاوه بر آن، برخی بیماران خاص به دارو یا تجهیزات پزشکی خاصی نیاز دارند. ارتباط مؤثر و همکاری میان پزشکان و مؤسسات خیریه در حل این مشکلات کارایی فراوانی دارد. مؤسسات خیریه می‌توانند با معرفی این موارد خاص به پزشکان همکار خود از مشاوره و نظر تخصصی ایشان بهره‌مند شوند. گاهی اوقات حتّی نیازی به مشارکت مالی پزشکان نیز وجود ندارد. تنها کافی است نسخه یا محصول مورد نیاز توسط پزشک ارائه شود تا مؤسسه خیریه با کمک نیکوکاران آن را تهیه نماید.

سخن آخر این که پزشکان این سرزمین نیز مانند تمام اقشار جامعه از هیچ تلاشی برای کمک به نیازمندان و محرومیت‌زدایی دریغ ندارند. لذا دور نیست روزی که تمامی مردم ایران از امکانات بهداشتی و درمانی کافی برخوردار باشند.

کمک به نیازمندان

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

کلیک کنید  روز جهانی کودک بهانه‌ای برای کار خیر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان