حمایت از ایتام

حمایت از ایتام

خیریه در تعالیم اسلامی حمایت از ایتام به عنوان یکی از بهترین کارهای خیر محسوب می‌شود. آن چنان که پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: “کسی که سرپرستی یتیمی را برعهده بگیرد در بهشت همنشین من خواهد بود” چنین پاداشی بیانگر ارزش و اهمیت حمایت از ایتام در پیشگاه خداوند و خاندان رسالت است.

این سیره نبوی توسط تمامی امامان معصوم نیز تداوم داشته است. روایات متعددی در مورد توجّه ویژه ایشان به اقشار محروم و به ویژه ایتام نقل شده است. بنابراین هر مسلمانی باید به حد توان خویش در حمایت از ایتام مشارکت داشته باشد. خوشبختانه گسترش فعالیت مؤسسات خیریه گزینه‌های متعددی برای مشارکت مردم در این زمینه فراهم کرده است. در کشور ما علاوه بر نهادهای دولتی، مؤسسات خیریه فراوانی نیز فعالیت خود را به حمایت از ایتام اختصاص داده‌اند. در ادامه با گزینه‌های موجود برای مشارکت در این امر بیشتر آشنا می‌شویم.

جهت ارسال کمک آنلاین کلیک کنید

حمایت از ایتام

پذیرش سرپرستی ایتام

در احادیث، بهترین شیوه پذیرش سرپرستی کودکان یتیم آوردن آنها در خانه و کنار سفره خود عنوان شده است به گونه‌ای که پیامبر(ص) فرمودند: “بهترین خانه‌های شما خانه‌ای است که در آن طفل یتیمی مورد مهر و عطوفت قرار گیرد.” یا در جای دیگری می‌فرمایند :”کسی که سرپرستی طفل یتیمی را بپذیرد و او را بر سر سفره خود بنشاند مسلماً از اهل بهشت خواهد بود مگر آن که گناه غیرقابل بخششی انجام دهد”

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

در گذشته قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای پذیرش سرپرستی کودکان وضع شده بود. در سالهای اخیر با در نظر گرفتن تغییرات ساختاری جامعه، بخشی از این قوانین تغییر کرده است. البته هنوز هم به منظور حفظ سلامت جسمی و روحی کودکان بی‌سرپرست، اقدامات کارشناسی جهت اهدای سرپرستی صورت می‌گیرد. ولی تغییراتی از جمله امکان پذیرش سرپرستی توسط بانوان مجرد از امتیازاتی است که در گذشته وجود نداشت.

کلیک کنید  حمایت از معلولان

علاوه بر آن در راستای اهمیت خانواده برای کودکان امکان پذیرش چندین کودک و نگهداری از ایشان در قالب یک خانواده برای افراد واجد صلاحیت وجود دارد. در واقع این گونه خانه‌ها با پذیرش تعداد کودکان کمتر تلاش می‌کنند فضایی مشابه خانواده برای آنها ایجاد کرده و تفاوت‌های آشکاری با پرورشگاه یا امثال آن داشته باشند.

خیریه

حمایت از ایتام از طریق حمایت از زنان سرپرست خانوار

بسیاری از کودکان نیازمندی که تحت عنوان یتیم به مؤسسات خیریه معرفی می‌شوند تنها پدر خود را از دست دادند. بنابراین بهترین گزینه برای آنها زندگی در کنار مادر است. ولی طبیعتاً زنان سرپرست خانواده برای اداره زندگی و تربیت فرزندان به طور هم‌زمان مشکلات فراوانی دارند. بنابراین حمایت از ایتام در قالب حمایت مالی از زنان سرپرست خانواده گزینه‌ای است که توسط مؤسسات خیریه اجرایی می‌شود.

حمایت از ایتام از راه دور

اغلب مؤسسات خیریه امکانی فراهم کرده‌اند تا افراد نیکوکار بتوانند به صورت غیرمستقیم و از راه دور حمایت از ایتام موردنظر خود را برعهده بگیرند. به این صورت که در پرونده کودکان در مؤسسه خیریه مشخصات کامل و شرایط زندگی کودک وجود دارد. افراد نیکوکار می‌توانند یک یا چند کودک را انتخاب کرده و از طریق خیریه از آنها حمایت نمایند. با این حمایت مالی، مخارج زندگی و تحصیل کودکان به واسطه خیریه تأمین می‌شود.

البته در صورت تمایل طرفین امکان ایجاد ارتباط مستقیم نیز وجود دارد. ولی معمولاً افراد نیکوکار به پیروی از بزرگان خود اصراری بر آشکارسازی کار خیر خود ندارند.

حمایت از مراکز نگهداری ایتام

اگر به هر دلیلی شخصاً امکان پذیرش سرپرستی و حمایت از ایتام را ندارید حمایت از مراکز نگهداری از ایتام بهترین گزینه‌ای است که برای مشارکت در این کار خیر وجود دارد. مؤسسین و پرسنل این گونه مراکز در نهایت فداکاری تلاش می‌کنند جای خانواده این کودکان باشند. سزاوار نیست به خاطر هزینه‌های سنگین زندگی به این افراد فشار مضاعفی وارد شود. تنها تأمین خوراک و پوشاک این کودکان مستلزم هزینه بالایی است که تماماً توسط خیرین پرداخت می‌شود. بنابراین هر گونه حمایت از قبیل کمک‌های نقدی و غیر نقدی برای این مراکز ارزشمند است.

کلیک کنید  اثرات کار خیر در زندگی از نگاه معصومین

نکته مهم دیگری که نباید از آن غافل شویم این است که تعداد بسیاری از کودکان یتیم، کودکان معلول یا بیماری هستند که هیچ سرپرستی ندارند. به همین خاطر مراکز خاصی تنها به نگهداری کودکان بی‌سرپرست با نیازهای خاص اختصاص دارد. برای نگهداری از چنین کودکانی علاوه بر مخارج معمول زندگی، مخارج درمان و یا تأمین نیازهای خاص آنها نیز افزده می‌شود. ضمن این که مراقبت از این کودکان صبر و فداکاری فراوانی نیاز دارد. پس اگر ما از لحاظ روحی و جسمی توانایی پذیرش چنین مسئولیتی را نداریم حداقل کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که با حمایت مالی خود باری از دوش این عزیزان برداریم.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالیبرای ما ارسال کنید

سخن آخر

بدون شک حمایت از ایتام مسئله‌ای است که به آسانی اغلب افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. امّا اگر لحظه‌ای برای مشارکت در این امر دچار تردید شدید این سخن پیامبر(ص) را به خاطر آورید که می‌فرمایند: “از اشک یتیم، عرش خدا به لرزه درمی‌آید” و فراموش نکنید اصل حضور و مشارکت در کار خیر همواره بر میزان کمک و مبلغ اهدایی ارجحیت دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان