توصیه آیت الله سیستانی به ساخت مدرسه

توصیه آیت الله سیستانی به ساخت مدرسه

آیت الله سیستانی از شاگردان مرجع عالیقدر آیت الله خویی بودند که توسط ایشان به جانشینی انتخاب شدند. سکونت ایشان در نجف اشرف موجب شده مقلدان ایشان طیف وسیعی از مسلمانان عراق، پاکستان، ایران و سایر کشورهای اسلامی باشند. حتّی بسیاری از مسلمانان مقیم اروپا و آمریکا نیز ایشان را به عنوان مرجع تقلید خود برگزیدند. بنابراین توصیه‌های آیت الله سیستانی در زمینه مسائل گوناگون در سراسر جهان اسلام اثرگذار است. ایشان با علم به این موضوع همواره تلاش می‌کنند بر مشکلات و مسائل جهان‌شمول تأکید داشته و بر رواج عادات و امور پسندیده در میان مسلمانان تأثیرگذار باشند. یکی از مسائلی که آیت الله سیستانی در گفتار و عمل به آن توصیه می‌کنند ساخت مدرسه به ویژه در مناطق محروم است.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

آیت الله سیستانی

توصیه آیت الله سیستانی به جوانان در مورد کسب علم

آیت الله سیستانی بارها در سخنان خود مردم و به خصوص جوانان را به کسب علم و حکمت در تمام طول زندگی تشویق می‌کنند. ایشان دنیا را همانند مدرسه‌ای توصیف کردند که هر روز می‌تواند بر علم و معرفت آدمی بیفزاید. در هر اتفاق و رویدادی در این دنیا پند و حکمتی نهفته است که اگر در آن تأمل شود فهم آن امکان‌پذیر می‌شود. پس علم‌اندوزی و تجربه‌اندوزی برای تمام افراد مفید است و هرکس در کسب بصیرت نیز توفیق یابد حقایق بیشتری از این دنیا و شگفتی‌های آن نصیب او می‌شود. در همین راستا تذکر به جایی است یادآوری توصیه خداوند به حضرت رسول(ص) آنجا که فرمودند: “و قُل رَبِّ زِدنی علماً” (بگو خداوندا دانش مرا افزون کن)

کلیک کنید  ایده‌های اقتصادی برای نیازمندان

پس جوانان مسلمان باید در کسب علوم روز کوشا باشند. این تلاش و پشتکار باید با هدف رسیدن به مدارج عالی صورت گیرد. تا کشورهای اسلامی تنها مصرف کننده علوم و فناوری روز نباشند بلکه خود به تولید علم بپردازند. این امر به ویژه در زمینه علوم پزشکی ضرورت دارد. تا مسلمانان برای خدمات درمانی به دیگر کشورها وابسته نباشند. شرکت در رقابت‌های علمی و بهره‌گیری از جدیدترین مقالات دانشمندان در این حوزه بسیار کارآمد است.

بخوانید : کار خیر در سیره امام رضا(ع) , نقش کمک مالی در توسعه خیریه

توصیه آیت الله سیستانی به جوانان در مورد فراگیری تخصص

آیت الله سیستانی به جوانان توصیه می‌کنند که در کسب مهارت و تخصص کوشا باشند. ایشان انرژی و شور جوانی را سرمایه‌ای می‌دانند که خداوند در اختیار جوان قرار داده تا به واسطه آن زندگی خود را تأمین کند. کسب مال حلال لازمه زندگی سالم است و و اشتغال و کسب درآمد در گرو فراگیری مهارت و تخصص است. بنابراین همه ما باید تلاش کنیم جوانان را از بطالت و بیکاری نجات داده و به هر طریق ممکن آنها را به یادگیری علوم و فنون تشویق کنیم. نکته مهم این است که جوان باید بداند کسب مال از هر راهی صحیح نیست و تنها مال حلال مایه برکت زندگی می‌شود. مال حرام هر قدر زیاد باشد خیر دنیا و آخرت به دنبال ندارد. هر جوانی می‌تواند در زمینه‌ای که علاقه دارد عالم و متخصصی یافته و نزد او شاگردی کند. این فراگیری باید تا جایی ادامه داشته باشد که هر جوان به استادی دیگر تبدیل شود.

کلیک کنید  نقش تربیت در زندگی آینده کودکان

نکته مهم این است که بها دادن به یادگیری علوم و فنون باید رویه کشورهای اسلامی باشد. هه افراد در جامعه اسلامی باید به امکانات آموزشی دسترسی داشته باشند. لذا بر بزرگان جامعه لازم است تا در راستای محرومیت‌زدایی در ساخت مدرسه در مناطق محروم مشارکت داشته باشند.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

ساخت مدرسه

ساخت مدرسه در مناطق محروم

آیت الله سیستانی مانند دیگر مراجع بزرگوار همواره بر رفع گرفتاری مسلمانان و اقشار ضعیف جامعه تأکید می‌کنند. در این مسیر رویه ایشان بر رفع موانع و تسهیل امور قرار دارد. به همین خاطر نمایندگان ایشان در کشورهای مختلف با کسب اجازه از ایشان می‌توانند از وجوهات شرعی برای امور خیرخواهانه‌ای نظیر ساخت مدرسه استفاده کنند. چنین رویکردی سبب می‌شود تا علاقمندان و مقلدان ایشان نیز بر انجام کار خیر و کمک به نیازمندان ترغیب شوند. به عنوان مثال در چند سال اخیر ساخت مدرسه در مناطق محروم کشور ما نیز توسط نمایندگان آیت الله سیستانی صورت گرفته که برخی نمونه‌های آن به شرح زیر است:

ساخت مدرسه در شعیبیه استان خوزستان

شعیبیه خوزستان یکی از مناطقی است که برای ساخت مدرسه انتخاب شد. هزینه ساخت سه مدرسه ابتدایی در این منطقه توسط دفتر آیت الله سیستانی تأمین شد. عملیات اجرایی این مدارس شش ماه طول کشید و در مهر ماه ۱۳۹۵ سه مدرسه ابتدایی افتتاح شدند.

ساخت مدرسه در نیمروز استان سیستان

سه مدرسه با ۱۹ کلاس درس نیز در مهر ۱۳۹۶ در شهرستان نیمروز استان سیستان افتتاح شد. هزینه ساخت این مدارس نیز توسط دفتر آیت الله سیستانی تأمین شده بود.

کلیک کنید  اثرات کار خیر در زندگی از نگاه معصومین
ساخت مدرسه در شادگان استان خوزستان

خیرین راه ایمان وابسته به دفتر آیت الله سیستانی نیز اقدامات قابل تحسینی در ساخت مدرسه در منطقه محروم شادگان داشتند. این مؤسسه اقدام به ساخت ۱۳ مدرسه در این منطقه نمودند که تا مهر ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید.

ساخت مدرسه در روستاهای خرمشهر

مؤسسه راه ایمان وابسته به دفتر آیت الله سیستانی در این منطقه نیز سه مدرسه احداث کردند. این مدارس در روستاهای معمره، سنگور جدیده و سوایچ تی افتتاح شد.

ساخت مدرسه در زابل

مؤسسه فرهنگی دارالمؤمنین در زابل نیز که وابسته به دفتر آیت الله سیستانی است در مرداد ۹۹ اقدام به ساخت مدرسه‌ای در زابل نموده است. این مدرسه با ۴۰۰ مترمربع زیربنا در روستای جهانتیغ احداث شده است.

اینستاگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان