تعمیر و بازسازی منازل در مناطق محروم

تعمیر و بازسازی منازل در مناطق محروم

تأمین مسکن نیازمندان از طریق نوسازی یا بازسازی منازل در مناطق محروم ضرورتی است که در برنامه‌های محرومیت‌زدایی باید مورد توجه قرار گیرد. خانه‌های قدیمی و بعضاً مخروبه، تصویر آشنای مناطق محروم کشور است. گرچه احداث خانه‌های نو همواره ارجحیت دارد ولی با توجه به هزینه سنگین ساخت مسکن، تعمیر و بازسازی منازل در مناطق محروم بهترین گزینه است. در حقیقت با در نظر گرفتن کمبود بودجه دولت برای نوسازی مناطق محروم افراد نیکوکار، خیریه‌ها و نیروهای جهادی تنها امید مردم برای حل مشکلات هستند. متأسفانه بضاعت این گروه‌ها نیز آن قدر نیست که بتوانند نوسازی مسکن نیازمندان را برعهده بگیرند. لذا تعمیر و بازسازی منازل در مناطق محروم تنها کاری است که از عهده این افراد برمی‌آید. برای اجرای این کار باید امکانات و تمهیدات فراوانی تدارک دیده شود. شرایط منطقه و عوامل مختلفی نیز بر اولویت‌های این کار تأثیرگذار است. با این وجود مزایای بازسازی منازل در مناطق محروم بسیار زیاد است.

همچنین بخوانید : همکاری و مشارکت در کار خیرراز ماندگاری نهضت عاشورا

بازسازی منازل در مناطق محروم

عوامل مؤثر بر بازسازی منازل در مناطق محروم

گروه‌های جهادی و افراد نیکوکار بر حسب شرایط مناطق محروم و عوامل مختلفی برای مسکن نیازمندان برنامه‌ریزی می‌کنند. در مواردی مانند سیل و زلزله بدیهی است که این امر در اولویت قرار می‌گیرد. در این شرایط با توجه به حجم آسیب منازل، اگر بر اساس نظرات کارشناسی، تعمیر و بازسازی منازل ممکن باشد انجام می‌شود. در غیراینصورت اسکان موقت در چادر یا کانکس در دستور کار قرار می‌گیرد.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

ولی بازسازی منازل در مناطق محروم تنها به این شرایط خاص محدود نمی‌شود. حتّی در شرایط عادی نیز به خاطر فقر و محرومیت حاکم بر این مناطق، اغلب منازل قدیمی و فرسوده هستند. بنابراین اگر بازسازی و تعمیر منازل از لحاظ کارشناسی موجب استحکام و افزایش عمر بنا شود اجرایی می‌شود. دریافت نظرات کارشناسی در این زمینه اهمیت بسیاری دارد. زیرا گاهی آسیب وارده به ساختمان به حدی است که صرف هزینه برای انجام تعمیرات کاملاً بیهوده است. البته گاهی اوقات ساختمان از استحکام کافی برخوردار است و اقدامات اصلاحی نظیر تعمیرات مربوط به سیم‌کشی برق، لوله‌کشی آب و …. صورت می‌گیرد تا کیفیت زندگی مردم بهبود یابد.

کلیک کنید  فقیرترین نقاط کشور

همچنین بخوانید : محرم و کمک به نیازمندان تاسوعا ، مرز میان حق و باطل

تمهیدات لازم برای بازسازی منازل در مناطق محروم

گاهی تصور می‌شود اقدامات گروه‌های جهادی چون توسط اقشار مختلف مردم و داوطلبین صورت می‌گیرد اصولی و تخصصی نیست. در حالی که بنای کار در این گروه‌ها استفاده از یک کارشناس متخصص است به این صورت که این کارشناس به عنوان مدیر پروژه، داوطلبین کار جهادی را به عنوان کارگر ساده مدیریت می‌کند. بنابراین مبنای کار انجام کار اصولی، باکیفیت و ماندگار است. به همین خاطر تمهیدات فراوانی برای اجرای این گونه پروژه‌ها باید فراهم شود. پیش از اعزام گروه به مناطق محروم باید تحقیقات لازم در زمینه نیازهای منطقه، امکانات و تجهیزات لازم صورت گیرد. بدیهی است این تحقیقات باید با بازدید کارشناسان مربوطه در هر حوزه همراه باشد. در نهایت پس از تدارک امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای حضور داوطلبین در منطقه برنامه‌ریزی شود. تمامی مراحل اجرایی نیز توسط افراد کارشناس و متخصص در هر حوزه مدیریت می‌شود.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

مسکن نیازمندان

اقدامات رایج در بازسازی منازل در مناطق محروم

همانطور که گفتیم اولویت برنامه بازسازی برحسب نیازهای منطقه و نظرات کارشناسان صورت می‌گیرد. متأسفانه در اغلب موارد این اقدامات در پی اتفاقاتی مانند سیل و زلزله صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر نجات مردم از شرایط اضطرار مهم‌ترین اولویت نهادهای حمایتی است. البته گروه‌های جهادی به ویژه در فصل تابستان اقدامات مؤثری برای بهبود شرایط زندگی مردم انجام می‌دهند. به هر حال می‌توان گفت اقدامات رایج در بازسازی منازل در مناطق محروم عبارتند از:

 • تقویت بنا
 • تعمیر و بازسازی سقف از لحاظ عایق‌کاری
 • احداث سرویس بهداشتی
 • تعمیرات لوله‌کشی
 • تعمیرات سیم‌کشی برق
 • گچ‌کاری ساختمان
 • زیباسازی بافت شهری
کلیک کنید  کار خیر در سیره امام رضا(ع)
مزایای بازسازی منازل در مناطق محروم
 • حفظ سرمایه نیازمندان
 • تأمین مسکن نیازمندان با حداقل هزینه ممکن
 • پیشگیری از مهاجرت مردم به شهرهای بزرگ
 • بهبود کیفیت زندگی مردم
مشارکت در بازسازی منازل در مناطق محروم

مناطق محروم

افزایش روزافزون قیمت‌ها در بازار مسکن مجالی برای نوسازی مناطق محروم باقی نمی‌گذارد. در این شرایط سخت، اغلب مؤسسات خیریه تنها پرداخت اجاره‌بهای مسکن نیازمندان را می‌توانند برعهده بگیرند. در حالی که پرداخت اجاره مسکن ارزشی از لحاظ سرمایه‌گذاری برای نیازمندان نداشته و در واقع به ناچار صورت می‌گیرد. بنابراین حفظ مآمن و مسکن نیازمندان در مناطق محروم اهمیت زیادی دارد. به ویژه آن که هزینه تعمیر و بازسازی با هزینه خرید یا ساخت خانه قابل مقایسه نیست. حتّی اگر ساخت خانه برای نیازمندان را تنها مختص ثروتمندان جامعه بدانیم خیلی از افراد جامعه توانایی پرداخت هزینه بازسازی منازل در مناطق محروم را دارند. مضاف بر این که اساساً در کار خیر نباید مبلغ و میزان کمک در اولویت قرار گیرد. زیرا اصل بر مشارکت حداکثری مردم بر حسب توان و امکانات شخصی هرکس است. این روزها مؤسسات مختلفی تنها در حوزه تأمین مسکن نیازمندان فعالیت می‌کنند. آشنایی با این مؤسسات و معرفی آنها به اطرافیان خود شاید حداقل وظیفه هریک از ما باشد. گرچه مشارکت اندک تک تک افراد جامعه نیز می‌تواند در نهایت نتایج درخشانی در تأمین مسکن نیازمندان داشته باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان