تامین مسکن نیازمندان

تامین مسکن نیازمندان

خیریه امام مرتضی در حیطه کمک به نیازمندان یکی از مشکلات اساسی، تأمین مسکن نیازمندان است. مشکلی که تمام سرمایه و درآمد اندک نیازمندان برای آن صرف می‌شود. چه بسا اگر این مشکل حل شود بسیاری از نیازمندان به خودکفایی رسیده و در اداره زندگی خود با مشکلی روبرو نباشند.

جهت ارسال کمک آنلاین کلیک کنید

حقیقت این است که هر ساله بخش زیادی از کمک‌های مردمی به مؤسسات خیریه به بهانه تأمین مسکن نیازمندان و کمک به نیازمندان صرف پرداخت اجار‌ه بهای مسکن نیازمندان می‌شود. در حالی که هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری یا رفع نیازی صورت نگرفته و سال بعد دوباره باید پرداخت شود. بنابراین فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای تأمین مسکن نیازمندان بار بزرگی از دوش مؤسسات خیریه برمی‌دارد. در این زمینه راهکارهایی توسط نهادهای مختلف ارائه شده که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

تأمین مسکن نیازمندان

تأمین مسکن به شرط مهاجرت معکوس

یکی از بهترین راهکارهای ارائه شده در سال‌های اخیر، طرح تأمین مسکن برای متقاضیان بازگشت به روستا است. این طرح از یک سو با بازگرداندن روستاییان آمار مهاجرین شهرهای بزرگ و پیامدهای آن را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر به دلیل این که هزینه‌های تأمین مسکن و راه‌اندازی کسب و کار در روستا کمتر است با بودجه کمتری امکان خودکفایی نیازمندان را فراهم می‌سازد.

حقیقت این است که بسیاری از افراد نیازمندی که در شهرهای بزرگ به مؤسسات خیریه و سازمان‌های حمایتی مراجعه می‌کنند مردم روستایی هستند. این افراد به امید زندگی بهتر به شهر مهاجرت می‌کنند ولی اندک سرمایه خود را خیلی زود از دست می‌دهند و چشم امید به مؤسسات خیریه دارند. در حالی که اگر این افراد با اندکی سرمایه به روستا بازگردند می‌توانند روی پای خود ایستاده و زندگی خود را اداره کنند. کمیته امداد با طرح این ایده تعدادی از متقاضیان بازگشت به روستا را از میان مددجویان خود انتخاب کرده و تمهیدات لازم برای بازگشت ایشان را فراهم کردند. احداث مسکن روستایی و کمک به مددجویان برای راه‌اندازی کسب و کار از اقداماتی است که اثراتی ماندگاری خواهد داشت.

کلیک کنید  بسته بندی طرح پدرانه

تأمین مسکن نیازمندان با نیازهای خاص

کمک به نیازمندان

نهادهای دولتی نیز به سهم خود برنامه‌های خاصی برای تأمین مسکن نیازمندان دارند. با توجه به آمار بالای نیازمندان و منابع محدود دولتی ناگزیر به اولویت‌بندی بین گروه‌های مختلف است. بنابراین گروه‌های خاصی مانند زنان سرپرست خانواده یا خانواده‌هایی با دو فرزند معلول در اولویت دریافت کمک‌های دولتی هستند. امّا گاهی اوقات کمک‌های دولتی تنها ارائه تسهیلات برای تأمین مسکن نیازمندان را شامل می‌شود. به همین خاطر مشارکت مردم و مؤسسات خیریه لازمه تأمین مسکن نیازمندان محسوب می‌شود.

احداث مسکن برای نیازمندان

همه ما به خوبی می‌دانیم که در بازار مسکن، احداث مسکن از خرید آن به‌صرفه‌تر است. در تأمین مسکن نیازمندان نیز جمع‌آوری هزینه مورد نیاز برای خرید یک واحد مسکونی کار بسیار دشواری است. از این رو مؤسسات خیریه به دنبال روش‌های تازه برای کسب نتایج بهتر هستند. یکی از این روش‌ها بهره‌گیری از مشارکت خیرخواهانه افراد فعال در زمینه ساختمان سازی است.

روش کار به این صورت است که مؤسسات خیریه از یک سو برای دریافت زمین‌ و از سوی دیگر برای جلب مشارکت در احداث ساختمان تلاش می‌کنند. در همین راستا تلاش می‌شود زمین‌های وقفی و اهدایی خیرین برای ساخت مسکن نیازمندان اختصاص یابد. گزینه دیگری که مؤسسات خیریه در اختیار دارند دریافت زمین رایگان و یا ارزان قیمت از نهادهای دولتی است. سپس برای احداث مسکن نیز از مشارکت نهادها و و اقشار مختلف مردم استفاده می‌شود تا طرح احداث مسکن برای نیازمندان با حداقل هزینه ممکن به سرانجام برسد.

بازسازی و نوسازی مسکن نیازمندان

با در نظر گرفتن هزینه‌های گزاف بخش مسکن، در بسیاری از موارد هزینه انجام تعمیرات و نوسازی کاملاً مقرون به صرفه است. از این رو مؤسسات خیریه در مواجهه با نیازمندانی که سقفی بالای سر دارند ولی نیاز به تعمیر و نوسازی دارد؛ اولویت خود را بر بازسازی همان مکان قرار می‌دهند. زیرا به هر حال تأمین هزینه تعمیرات مسکن از تأمین هزینه خرید مسکن بسیار آسان‌تر است.

کلیک کنید  فعالیت‌های خیریه مساجد کشور در طرح های مؤمنانه در ایام کرونا
خیریه

تأمین مسکن زوج‌های جوان

در میان اقدامات خیرخواهانه مؤسسات خیریه و اقدامات حمایتی نهادهای دولتی، حمایت از زوج‌های جوان نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. به دلیل هزینه‌های سنگین ازدواج و آغاز زندگی مشترک حتّی زوج‌هایی که دارای شغل و درآمد هستند نیز برای شروع زندگی به کمک نیاز دارند. بنابراین فارغ از تعاریف نیازمندی، همه نهادها موظفند به هر طریق ممکن برای تسهیل امر ازدواج و شروع زندگی مشترک زوج‌های جوان تلاش کنند.

یکی از مهم‌ترین معضلات زوج‌های جوان، تأمین هزینه مسکن است. مؤسسات خیریه به قدر توان خود در این زمینه تلاش می‌کنند. اعطای وام قرض‌الحسنه یا اهدای مبلغی برای رهن و اجاره مسکن از جمله خدمات مؤسسات خیریه برای زوج‌های جوان است. در کنار آن هستند افراد نیکوکاری که به اعتبار خیریه یا فرد معتمدی، واحد مسکونی خود را به رایگان و یا با اجاره بهای اندکی در اختیار زوج‌های جوان نیازمند قرار می‌دهند. این سنّت پسندیده‌ای است که موجب قوام و شکل‌گیری زندگی جوانان می‌شود و بدون تردید برکات دنیوی و اخروی فراوانی برای چنین بخششی در انتظار صاحب‌خانه خواهد بود.

به عنوان سخن آخر می‌توان گفت در زمینه تأمین مسکن نیازمندان، در کنار اختصاص منابع و تسهیلات دولتی، مشارکت مردم و مؤسسات خیریه نیز ضرورت دارد. اگر هریک از ما به اندازه توان خود برای کمک به نیازمندان مشارکت کنیم مؤسسات خیریه می‌توانند اقدامات ماندگاری مانند تأمین مسکن نیازمندان را به سرانجام برسانند.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان