تأمین جهیزیه در خانواده‌های نیازمند

تأمین جهیزیه در خانواده‌های نیازمند

از مؤثرترین اقدامات در رفع موانع ازدواج جوانان، حمایت مالی در راستای تأمین جهیزیه و مسکن جوانان است. تأمین مسکن و جهیزیه چنان هزینه سنگینی بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند که جوانان را از تشکیل خانواده منصرف می‌سازد. به همین خاطر خیرین بسیاری در زمینه اهدای جهیزیه به نیازمندان تلاش می‌کنند. حقیقت این است مشکل تأمین جهیزیه فراگیرتر از خانواده‌های نیازمند است. به عبارت دیگر نه تنها خانواده‌های نیازمندی که در تأمین مخارج زندگی خود نیز با مشکل روبرو هستند بلکه بسیاری از خانواده‌های معمولی که از پس تأمین مخارج زندگی خود برمی‌آیند هم در تأمین جهیزیه ناتوان هستند. لذا هر اقدامی در راستای رفع این مشکل می‌توان تأثیر قابل توجهی در افزایش آمار ازدواج جوانان و گسترش فرهنگ ازدواج آسان داشته باشد.

همچنین بخوانید : ویژگی های خیریهپیوند کارهای خیر با کسب و کار های اینترنتی

تأمین جهیزیه

جهیزیه؛ ضرورت یا مانع ازدواج

هرچه در سوابق تاریخی داستان جهیزیه جستجو کنید تناقض آن با تعریف امروزی جهیزیه بیشتر آشکار می‌شود. تأمین جهیزیه از رسوم کهنی است که در میان اغلب کشورهای دنیا مرسوم بوده است. آنچه مهم است ریشه این سنّت در کمک به جوانان برای تسهیل امر ازدواج و تشکیل خانواده بوده است. به عبارت دیگر برای کمک به پسران جوان در تشکیل خانواده تهیه وسایل مورد نیاز برای زندگی بر عهده خانواده عروس قرار گرفته است. دقّت کنید جهیزیه در ابتدا “وسایل مورد نیاز برای شروع زندگی” تعریف می‌شد. تعریفی که به هیچ وجه با لیست بلندبالای جهیزیه‌های امروزی هم‌خوانی ندارد. پس روشن است که تأمین جهیزیه در اصل برای تشکیل خانواده ضرورت است ولی آنچه ما امروز به عنوان جهیزیه می‌شناسیم در واقع یکی از موانع ازدواج است. والدین امروز در خرید جهیزیه خود را ملزم به خرید وسایلی می‌دانند که بسیاری از آنها را هنوز خود در خانه ندارند. بسیاری از مردم به بیهوده بی‌مصرف بودن بسیاری از اقلام جهیزیه را قبول دارند و تنها دلیل خرید آن را جلوگیری از حرف مردم می‌دانند. در حالی که هیچ عقل سلیمی چنین توجیهی را نمی‌پذیرد. در حالی تعداد محدودی از خانواده‌ها در هنگام خرید جهیزیه تنها دغدغه ست کردن رنگ و مارک وسایل را دارند که بسیاری از خانواده‌ها توانایی خرید حداقل وسایل جهیزیه را نیز ندارند. بنابراین بیش از اجرای طرح‌های حمایتی نظیر اهدای جهیزیه به نیازمندان به فرهنگ‌سازی در زمینه تأمین جهیزیه در حد ضرورت نیاز داریم.

همچنین بخوانید : مدرسه سازی در مناطق محرومبررسی کمبود های مدارس کشور

ضرورت اصلاح فرهنگ خرید جهیزیه

فارغ از نیازمندی و بی‌نیازی خانواده، مسئله تأمین جهیزیه یک اشتباه بزرگ اقتصادی اجتماعی است که باید برای اصلاح آن تلاش شود. حتّی اگر خانواده‌ای در تأمین جهیزیه مشکلی نداشته باشد پرداخت چنین هزینه سنگینی کاملاً اشتباه است. زیرا هزینه جهیزیه در واقع سرمایه‌ای است که هدر می‌رود. اگر این هزینه به نوعی پشتوانه مالی برای دختران محسوب می‌شد شاید قابل دفاع بود. اما خرید وسایلی که بسیاری از آنها هرگز مورد استفاده هم قرار نمی‌گیرند هیچ توجیهی به جز فخرفروشی ندارد. نتیجه چنین رسمی در جامعه نیز تنها رواج مصرف گرایی در میان مردم و هدر رفتن سرمایه‌هایی است که باید برای اشتغال و تولید صرف شود. چه بسیار دخترانی که با جهیزیه‌های کامل و لوکس به خانه بخت رفتند ولی بخت با ایشان یار نبود. در چنین شرایطی حتّی بازپس‌گیری جهیزیه نفع خاصی برای دختران مطلقه ندارد.

کلیک کنید  پیاده‌روی اربعین و کمک‌های میلیونی

شاید لازم است این مسئله در بین آموزش‌های پیش از ازدواج برای جوانان گنجانده شود. اگر جوانان خود از خرید جهیزیه انصراف دهند و بپذیرند که این هزینه سنگین می‌تواند در جای بهتری حتّی به عنوان یک سرمایه‌گذاری برای آینده صرف شود می‌توان به تغییر این رسم غلط امیدوار بود. ضمن اینکه خرید وسایل زندگی مطابق سلیقه زوجین و به تناسب نیاز آن در طول زندگی جذابیت بیشتری دارد.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

اهدای جهیزیه به نیازمندان

اهدای جهیزیه به نیازمندان

در جامعه امروز اگر هم جوانی بتواند روی پای خود ایستاده و درآمدی کسب کند نمی‌تواند به آسانی از پس تأمین مخارج تشکیل خانواده برآید. بدیهی است که این مشکلات در خانواده‌های نیازمند دو چندان است. پس اگر بنا بر باورهای مذهبی و اخلاقی خود به ضرورت ازدواج جوانان ایمان داریم باید به هر طریق ممکن برای رفع موانع ازدواج جوانان تلاش کنیم. اهدای جهیزیه به نیازمندان یکی از بهترین اقدامات برای تسهیل ازدواج جوانان است. البته این هدایا مطابق تعریف اصلی جهیزیه و تنها در قالب وسایل ضروری زندگی تهیه می‌شوند. خوشبختانه مؤسسات خیریه فراوانی در این زمینه فعالیت می‌کنند. اقشار مختلف مردم نیز می‌توانند در حد توان خود در اهدای جهیزیه به نیازمندان مشارکت کنند. این مشارکت می‌تواند به صورت کمک نقدی به خیریه یا کمک غیرنقدی و اهدای یکی از اقلام جهیزیه صورت گیرد. کارخانجات تولید لوازم منزل نیز می‌توانند با اهدای محصولات یا ارائه تخفیف ویژه در اهدای جهیزیه به نیازمندان نقش داشته باشند.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

امّا فراموش نکنید به توصیه بزرگان نباید در چنین اموری نباید منتظر خیریه یا نهاد خاصی باشیم. حقیقت این است که ازدواج جوانان و تشکیل خانواده چنان اهمیتی دارد که هرکس باید در میان اقوام، دوستان و همسایگان خود جوانان را به این امر تشویق نموده و برای رفع مشکلات آنها تلاش کند. اگر هریک از ما حمایت از اطرافیان خود را فراموش نکنیم شاید لازم نباشد هیچ نیازمندی به مؤسسات خیریه پناه ببرد.

کلیک کنید  زندگانی امام باقر(ع) و روایتگری واقعه عاشورا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان