بررسی آسیب‌های بلایای طبیعی

بررسی آسیب‌های بلایای طبیعی

کشور ما در زمره مناطق مستعد در زمینه بلایای طبیعی قرار دارد. از ۴۰ مورد حوادث طبیعی، احتمال وقوع ۳۱ مورد در ایران وجود دارد. بنابراین قاعدتاً باید زیرساخت‌های لازم برای کنترل شرایط و کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی در کشور وجود داشته باشد. امّا متأسفانه هنوز هشدارهای کارشناسان در زمینه اقدامات پیشگیرانه خریداری ندارد. در نتیجه آسیب‌های بلایای طبیعی خسارات مالی و جانی سنگینی را در بر دارد. مضاف بر این که وقوع بلایای طبیعی به خودی خود آسیب‌های روانی و اجتماعی نیز در پی دارد. تنها راه‌حل این ماجرا بها دادن به مدیریت بحران به عنوان شاه کلید پیشگیری، کنترل و مدیریت آسیب‌های بلایای طبیعی است.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

آسیب‌های بلایای طبیعی

مدیریت بحران

مجموعه اقداماتی که در زمینه پیشگیری، کنترل و مدیریت شرایط بحرانی نظیر بلایای طبیعی رخ می‌دهد را مدیریت بحران گویند. بنابراین مدیریت بحران پیش از وقوع حادثه و با تلاش برای شناخت هرچه بیشتر و اقدامات پیشگیرانه آغاز می‌شود. در این مرحله با تحلیل کارشناسی منابع اطلاعاتی موجود و پیش‌نشانگرها تلاش می‌شود میزان آسیب احتمالی به حداقل میزان ممکن برسد. مقاوم‌سازی بناها در برابر زلزله و یا نصب اصولی سیل‌بندها در مسیر سیل از جمله این اقدامات است. پس از وقوع حادثه نیز مدیریت عملیاتی و بازسازی و بازتوانی منطقه آسیب‌دیده در دستور کار قرار می‌گیرد. مهم‌ترین اقدامات در هنگام بروز حادثه عبارتند از:

 • برآورد و ارزیابی خسارت
 • اطلاع‌رسانی و راه‌اندازی مراکز امداد
 • جمع‌آوری کمک‌های مردمی
 • آواربرداری و پاک‌سازی معابر
 • پاکسازی آلودگی‌ها و دفع زباله
 • پرداخت خسارت بیمه
 • پرداخت وام و کمک مالی
 • اعزام تیم‌های مشاوره به منطقه
 • بازسازی منطقه
 • دریافت مشاوره تخصصی برای برقراری مجدد روال عادی زندگی در منطقه
 • همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

آسیب‌های بلایای طبیعی

عوارض ناشی از بلایای طبیعی

بسیاری از کارشناسان بر این باورند عوارض ناشی از بلایای طبیعی را می‌توان کنترل کرد. در واقع عوارض ناشی از این حوادث به دلیل آسیب‌پذیری جامعه و مردم است. بنابراین با آینده‌نگری می‌توان برای ارتقای سطح آسیب‌پذیری جامعه تلاش کرد. در کنار آن، جلوگیری از عوامل تشدید کننده احتمال وقوع چنین حوادثی از قبیل استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی مانند جنگل‌ها و معادن، گسترش بی‌رویه و ناایمن شهرها و ایجاد حاشیه‌های شهری پرخطر و برنامه‌های ناکارآمد اقتصادی و اجتماعی ضرورت دارد.

کلیک کنید  پیاده‌روی اربعین و کمک‌های میلیونی

ارتقای سطح آسیب‌پذیری جامعه نیز با مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی دقیق و اصولی در مسیر توسعه امکان‌پذیر است. در این زمینه جمع‌آوری داده‌های دقیق در مورد شرایط زیست محیطی، فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی جامعه ضروری است. در ادامه مسیر نیز روند توسعه باید بر اساس این داده‌ها برنامه‌ریزی شود. برای روشن شدن ارتباط سطح آسیب‌پذیری و آسیب‌های بلایای طبیعی می‌توان دو قشر محروم و ثروتمند جامعه را مقایسه کرد. بدیهی است که میزان آسیب این حوادث در میان اقشار محروم جامعه بیشتر است. زیرا این افراد توانمندی لازم برای جایگزینی و بازسازی آسیب وارده را ندارند. در نتیجه معضلات اجتماعی و مشکلات روانی نیز در میان آنها بیشتر دیده می‌شود.

عوامل فرهنگی مؤثر بر کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی
 • فرهنگ‌سازی در زمینه کرامت انسانی

در جامعه‌ای که حفظ کرامت انسانی به عنوان مرجع ارزش‌های اخلاقی شناخته شود سلامت روحی و جسمی انسان‌ها همواره در اولویت قرار می‌گیرد. در نتیجه طرح‌ها و برنامه‌های مختلف برای توسعه علمی، صنعتی و اقتصادی، جان انسان‌ها را به خطر نمی‌اندازد. در چنین جوامعی آینده‌نگری لازم برای کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی صورت گرفته و در صورت بروز حادثه مدیریت بحران به بهترین وجه اجرا می‌شود.

 • باورها و اعتقادات

باورهای مذهبی و اخلاقی نیز از دو منظر می‌تواند در کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی مؤثر باشد. اوّل این که در یک جامعه اخلاق‌مدار و معتقد، هریک از افراد با تکیه بر باورهای اخلاقی در هر جایگاهی که هستند حفظ جان انسان‌ها را در اولویت قرار می‌دهد. لذا در چنین جامعه‌ای دروغ و دغل و فریبکاری به عنوان مثال در مقاوم‌سازی خانه‌ها وجود ندارد. در نتیجه انجام اصولی کارها منجر به کاهش آسیب بلایای طبیعی می‌شود.

کلیک کنید  معرفی انواع روش‌های همکاری با خیریه

از سوی دیگر تحمل شرایط و عوارض بلایای طبیعی کار آسانی نیست. در اینجا سطح آسیب‌پذیری روانی افراد جامعه اهمیت دارد. باورها و اعتقادات مذهبی در این زمینه نیز می‌تواند موجب افزایش سطح آسیب‌پذیری و در نتیجه آرامش فرد شود. وجود یک پشتوانه معنوی سبب می‌شود افراد آسیب‌دیده در فقدان عزیزان و سختی شرایط، صبر و تحمل بیشتری داشته باشند.

 • همبستگی اجتماعی

میزان فراگیری ارزش‌های اخلاقی و به ویژه نوع‌دوستی در میان افراد جامعه را می‌توان به عنوان همبستگی اجتماعی تعریف کرد. به تجربه ثابت شده هرقدر همبستگی و مشارکت در جامعه‌ای بیشتر باشد عبور جامعه از بحران حاصل از بلایای طبیعی سهل‌تر و سریع‌تر است. گرچه برانگیخته شدن احساس همبستگی تنها کمک‌های موردی و کوتاه مدّت را به دنبال دارد. ولی همین کمک‌ها نیز به شدّت تحت تأثیر رفتارهای جمعی در جامعه است. البته شدّت فاجعه ارتباط مستقیمی با میزان مشارکت مردمی دارد. به همین دلیل این همبستگی اغلب در بلایای ناگهانی مانند سیل و زلزله دیده می‌شود.

نکته مهم در مواجهه با بلایای طبیعی این است که ابتدا گریزناپذیر بودن آنها را بپذیریم. تنها در صورتی که بلایای طبیعی را به عنوان یک واقعیت در زندگی بپذیریم می‌توانیم در کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی مؤثر باشیم. در مرحله بعد باید برای افزایش دانش عمومی و ارائه آموزش‌های ضروری در مواجهه با بلایای طبیعی به عموم مردم تلاش کنیم. در هنگام بروز حادثه نیز با اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف از همراهی مردم برای مدیریت بحران استفاده کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان