اهم فعالیت‌های خیریه

اهم فعالیت‌های خیریه

نوع‌دوستی از باورهای ارزشمندی است که بشر را به حمایت از یکدیگر دعوت می‌کند. فعالیت‌های خیریه نماد همدلی و نوع‌دوستی جوامع بشری هستند. این مؤسسات توسط خود مردم راه‌اندازی می‌شوند تا با جمع‌آوری کمک‌های مردمی به رفع نیازها و مشکلات مردم بپردازد. تکرار کلمه مردم در توصیف خیریه مبنای ارزشمندی فعالیت‌های خیریه است. زیرا جامعه آرمانی زمانی شکل می‌گیرد که تک تک مردم خود را جزئی از کل پنداشته و به دنبال درمان درد یکدیگر باشند. با این اوصاف اهم فعالیت‌های خیریه باید با مهمترین نیازهای جامعه تطابق داشته باشد.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

فعالیت‌های خیریه

فعالیت‌های اقتصادی خیریه

اغلب تصور می‌شود فعالیت‌های خیریه تنها محدود به رفع مشکلات اقتصادی نیازمندان می‌شود. اما مواردی از قبیل تأمین مخارج زندگی نیازمندان و یا تأمین هزینه تحصیل کودکان محروم، تنها رایج‌ترین اقدامات این مؤسسات است. البته این اقدامات تنها مسکّن درد هستند و نقش مؤثری در درمان درد نیازمندان ندارند. در مقابل، مؤسساتی که اقدامات بنیادی نظیر حمایت از ایده‌های نو، حمایت از کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در مناطق محروم را از اهداف خیریه خود قرار می‌دهند در پی درمان دائمی مشکلات هستند. البته چنین اقداماتی هم به منابع مالی بیشتر و هم به کار کارشناسی و فرهنگ‌سازی بیشتری نیاز دارد. اغلب مردم به سبب عدم اطمینان از نتایج این گونه طرح‌ها برای مشارکت در آن تردید دارند. بهره‌گیری از نظرات کارشناسان و متخصصان، نقش مؤثری در جلب اعتماد مردم و در نهایت جذب حمایت مالی آنها دارد.

فعالیت‌های اجتماعی خیریه

ارتباط ناگزیر فقر و آسیب‌های اجتماعی عامل مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. بسیاری از اقشار ضعیف جامعه در برابر خطراتی نظیر بزهکاری آسیب‌پذیرترند. لذا حمایت روانی و اجتماعی و تلاش برای فراهم کردن زمینه‌های حضور این افراد در جامعه از جمله مواردی است که در فعالیت‌های خیریه نقش بسیار مهمی دارد. این امر در موارد خاصی مانند کودکان بدسرپرست، زنان سرپرست خانوار، افراد دارای بیماری خاص و . . . نیاز به کار کارشناسی با حضور متخصصان روانشناسی دارد. ضمن این که اساساً افزایش آگاهی و آموزش مهارت‌های زندگی برای اقشار مختلف جامعه مفید بوده و موجب ارتقای سطح سلامت روانی جامعه می‌شود.

کلیک کنید  نیکوکاری در شعر فارسی

نکته مهم این است که در بسیاری از فعالیت‌های خیریه نیاز به حمایت مالی وجود ندارد بلکه اهدای تخصص کارشناسان مختلف می‌تواند کارگشا باشد. به این صورت که مؤسسه خیریه با مشارکت کارشناسان روانشناسی، جلسات مشاوره حضوری، تلفنی و یا کارگاهی برگزار نماید. هریک از این متخصصان اگر تنها یک روز در هفته یا حتّی در ماه، تخصص و زمان خود را به رایگان در اختیار فعالیت‌های خیریه قرار دهند کمک فوق‌العاده‌ای به مؤسسات خیریه خواهد شد.

فعالیت‌های خیریه در حوزه بهداشت و درمان

حفظ سلامت جسمی و دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی از حقوق اولیه تمام مردم جامعه است. امّا متأسفانه بسیاری از اقشار محروم جامعه از این حقوق محروم هستند. به همین خاطر بخش عمده‌ای از فعالیت‌های خیریه به اقدامات درمانی و بهداشتی اختصاص دارد. حوزه این فعالیت‌ها از آموزش اصول بهداشتی به مردم تا درمان بیماران خاص گسترده است. در سالهای اخیر گسترش بیماری‌های خاص در جامعه سبب شده مؤسسات خیریه فراوانی تنها با هدف حمایت از بیماران نیازمند و ارائه خدمات درمانی به آنها راه‌اندازی شوند. در همین راستا ساخت درمانگاه خیریه و برگزاری اردوهای جهادی پزشکی نیز در زمره فعالیت‌های درمانی خیریه انجام می‌شود. مهمترین اهداف ساخت درمانگاه خیریه نیز ارائه خدمات درمانی با قیمت مناسب و رایگان به اقشار ضعیف جامعه است.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

فعالیت‌های خیریه

فعالیت‌های خیریه در حوزه کسب و کار

این بخش به تازگی در مؤسسات خیریه‌ای که عمدتاً مؤسسان آنها از جوانان هستند راه‌اندازی شده است. اصولاً هرگونه فعالیت مرتبط با فضای کسب و کار با آزمون و خطا همراه است. در مورد فعالیت‌های خیریه به دلیل همراهی اقشار ضعیف جامعه حساسیت بیشتری وجود دارد. با این وجود استقبال از ایده‌های نو لازمه یک مجموعه فعال و پویا است. بنابراین ورود مؤسسات خیریه به حوزه کسب و کار فی نفسه ارزشمند است. کافی است این حرکت با برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی صورت گیرد تا از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.

کلیک کنید  حمایت از معلولان

مبنای کار این است که کسب و کاری در راستای حمایت از نیازمندان راه‌اندازی شود. قاعدتاً مؤسسه خیریه تنها نقش واسطه داشته و از تخصص و اعتبار خود برای راه‌اندازی و رونق کسب و کار استفاده می‌کند. به عنوان مثال برای حمایت از زنان سرپرست خانوار فهرستی از قابلیت‌ها و توانایی‌های آنها تهیه شده و کسب و کاری متناسب با آن تعریف می‌شود. فروش صنایع دستی یا فروش مواد غذایی خانگی از ساده‌ترین ایده‌ها در این عرصه است. حال با برندسازی و معرفی آن به حامیان خیریه از یک سو مددجویان به کسب درآمد پرداخته و از سوی دیگر احساس مفید بودن سبب بهبود سلامت روانی آنها می‌شود. بنابراین این نوع اقدامات اگر موفقیت‌آمیز باشد حمایت مالی، روانی و اجتماعی مددجویان به بهترین نحو را به همراه دارد.

آنچه مشخص است گستره فعالیت‌های خیریه به حدی است که هرکس با هر میزان تخصص و توان مالی، می‌تواند حوزه مورد نظر خود را یافته و در آن مشارکت نماید. میزان و نحوه مشارکت در این عرصه اهمیتی ندارد بلکه تنها حضور در میان امواج خروشان مهربانی و همدلی است که ارزشمند است.

اینستاگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان