اهداف ساخت درمانگاه خیریه

اهداف ساخت درمانگاه خیریه

هر زمان و هر کجا که نیاز و نیازمندی وجود دارد خیرین نیز برای حل مشکلات مردم پیشقدم می‌شوند. ساخت درمانگاه خیریه نیز پاسخی به نیاز مردم محروم به خدمات بهداشتی و پزشکی است. متأسفانه این امر تنها به مناطق محروم اختصاص ندارد و حتّی در پایتخت نیز ساخت درمانگاه خیریه برای برخی محلات ضرورت دارد. از عنوان درمانگاه خیریه مشخص است که هزینه‌های خدمات درمانی در این مراکز از مراکز عادی پایین‌تر بوده و به تناسب شرایط گاه کاملاً رایگان است. البته مراکز درمانی دولتی نیز موظف به ارائه این خدمات هستند ولی ظرفیت و توان این مراکز برای پاسخ به نیاز مردم کافی نیست. درمانگاه خیریه را می‌توان نوعی نهاد مردمی توصیف کرد که توسط مردم و برای ارائه خدمات درمانی با قیمت مناسب (و در صورت لزوم، رایگان) راه‌اندازی می‌شود.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

ساخت درمانگاه خیریه

دسترسی عموم مردم به خدمات بهداشتی

متأسفانه در بسیاری از مناطق محروم و روستاهای دورافتاده کشور امکانات بهداشتی و درمانی وجود ندارد. فاصله نزدیک‌ترین مرکز درمانی تا این مناطق نیز به اندازه‌ای است که بیمارانی مانند زنان باردار هرگز به موقع به آنجا نمی‌رسند. بنابراین یکی از اهداف ساخت درمانگاه خیریه برخورداری تمام مردم از امکانات بهداشتی و درمانی است. زیرا کمبود امکانات پزشکی می‌تواند مشکلاتی نظیر معلولیت در کودکان را افزایش دهد. در سالهای اخیر موارد زیادی در مناطق محروم دیده شد که مثلاً کودکانی در شرف نابینایی و یا ناشنوایی کامل بودند. در حالی که با کمک مؤسسات خیریه و انجام مراحل درمانی در بیمارستان‌های مجهز این کودکان درمان شده و از خطر معلولیت دائمی نجات یافتند. عدم آگاهی، فقدان مراکز درمانی و عدم استطاعت مالی از مهمترین دلایل چنین اتفاقاتی است.

کلیک کنید  اثرات کار خیر در زندگی از نگاه معصومین

آموزش اصول بهداشتی

در بسیاری از مناطق محروم کشور عدم آگاهی از اصول بهداشتی عامل مشکلات متعدد از جمله شیوع بیماری در منطقه می‌شود. بخشی از اهداف ساخت درمانگاه خیریه آموزش اصول بهداشتی به مردم است. به عنوان مثال فردی نقل می‌کرد در بازدید از یک منطقه محروم با زوجی مواجه شده بود که سه فرزند معلول داشتند. پس از پرس و جو متوجه شده بود که این زوج با یکدیگر نسبت فامیلی دارند ولی هیچ‌یک از آنها و حتّی هیچ‌یک از اطرافیان آنها نمی‌دانستند این معلولیت می‌تواند به دلیل نسبت فامیلی زوج باشد. بنابراین برخی مسائلی که شاید در شهرهای بزرگ کاملاً بدیهی به نظر برسد هنوز برای بسیاری از مردم روستاها ناشناخته است.

پیشگیری از بیماری

هدف اوّلیه خدمات بهداشتی، همواره پیشگیری از بروز بیماری است. همانطور که اشاره شد اطلاعات محدود مردم در مناطق محروم نقطه ضعفی است که می‌تواند سبب شیوع و گسترش بیماری در منطقه شود. البته شاید این ناآگاهی منجر به بیماری خاصی نشود ولی به طور قطع در سلامت جامعه تأثیرگذار است. به عنوان مثال در مناطق روستایی که بارداری زنان در فواصل کوتاه زمانی اتفاق می‌افتد نسبت به نیاز بدن به ویتامین‌ها و مواد مغذی اطلاعات کافی وجود ندارد. در نتیجه پیری زودرس زنان در این مناطق بسیار شایع است. لذا اقدامات پیشگیرانه فراوانی برای ارتقای سلامت جامعه در مناطق محروم قابل اجرا است. ساخت درمانگاه خیریه و ارائه خدماتی نظیر ویزیت و واکسیناسیون رایگان در ارتقای سطح سلامت جامعه نقش بسزایی دارد.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

کلیک کنید  محرومیت‌زدایی در کشور

ساخت درمانگاه خیریه

درمان بیماری

ارائه خدمات درمانی رایگان هدف اصلی ساخت درمانگاه خیریه می‌باشد. زیرا در بسیاری از مناطق محروم حتّی در صورت دسترسی به مراکز درمانی، امکان پرداخت هزینه‌های درمان برای مردم وجود ندارد. در این بخش ارائه خدمات محدود به مردم منطقه نمی‌شود بلکه ارائه خدمات درمانی تخصصی در اولویت قرار دارد. به عنوان مثال یک درمانگاه خیریه تخصصی برای بیماری‌های چشم در تهران بیمارانی از تمام کشور را پذیرش می‌کند. در واقع بیمارانی که از بیماری‌های خاصی رنج می‌برند که درمان آنها در درمانگاه‌های محلی امکان‌پذیر نیست به این مراکز معرفی می‌شوند. معرفی بیماران توسط نهادهای حمایتی، مؤسسات خیریه، مسئولین خانه بهداشت روستا و . . . صورت می‌گیرد. به دلیل هزینه بالای این گونه خدمات درمانی، تکمیل پرونده پزشکی و تأیید آن توسط پزشکان متخصص ضرورت دارد. گاه این هزینه‌های درمان به طور کامل از جانب خیرین تأمین می‌شود و گاه حتّی پزشکان با اهدای تخصص خود به صورت رایگان به درمان این بیماران می‌پردازند. تجهیزات و خدمات درمانگاه خیریه نیز برای این افراد کاملاً رایگان خواهد بود. علاوه بر آن در اغلب این مراکز، بخش مددکاری درمانگاه بیماران را تا بهبودی کامل حمایت می‌کند. به عنوان مثال برای تأمین هزینه دارو و یا تغذیه خاص بیمار در دوران نقاهت نیز از بیمار و خانواده او حمایت می‌شود.

جمع‌آوری کمک‌های مردمی

همانطور که اشاره شد ساخت درمانگاه خیریه و تجهیز آن تماماً توسط خیرین صورت می‌گیرد. حضور پزشکان متخصص نیز معمولاً در قالب اهدای تخصص صورت می‌گیرد. یعنی هر پزشکی در صورت تمایل بخشی از زمان خود مثلاً یک روز در هفته را به درمانگاه خیریه اختصاص می‌دهد. ولی برای تأمین هزینه‌های اداره درمانگاه خیریه این مراکز معمولاً بیماران عادی را نیز با قیمت بسیار پایین پذیرش می‌کنند. در نتیجه هم مردم از خدمات درمانی با قیمت مناسب بهره‌مند می‌شوند و هم اداره امور درمانگاه خیریه تسهیل می‌شود.

کلیک کنید  محرم و کمک به نیازمندان

تلگرام ما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان