از امام حسن عسکری(ع) چه می‌دانیم؟

از امام حسن عسکری(ع) چه می‌دانیم؟

فرزند ارشد امام دهم شیعیان امام حسن عسکری(ع) یکی از امامان شیعه است که مستکبران زمان، مدت زمان کوتاهی حضور ایشان را تاب آوردند. آن حضرت که در زمان حکومت خلفای عباسی زندگی می‌کردند در تمام دوره کوتاه امامت خود به نوعی زندانی و تحت‌نظر بودند. با این وجود زمانی که امام حسن عسکری(ع) به شهادت رسیدند تنها ۲۸ سال داشتند. البته در طول تاریخ حاکمان ظالم فراوانی تلاش کردند با استفاده از قدرت خود مردم را از برکات وجود امامان معصوم محروم سازند امّا موفق نبودند. در مورد امام حسن عسکری(ع) نیز داستان‌های فراوانی از فضایل ایشان نقل می‌شود که سخت‌ترین افراد را نیز منقلب می‌ساخت. ضمن این که امامان معصوم تحت هر شرایطی وظایف خود به عنوان راهنمای مردم را به خوبی ایفا می‌کردند.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

امام حسن عسکری(ع)

فضایل امام حسن عسکری(ع)

عبادت

بدیهی است امامان معصوم اهتمام ویژه‌ای در عبادت و ارتباط با خداوند داشتند. در مورد امام حسن عسکری(ع) نیز یکی از یاران امام این گونه نقل می‌کند: ” امام حسن عسکری(ع) مشغول عبادت بودند و به سجده رفتند من چندی خوابیدم و بیدار شدم و ایشان هنوز در سجده بودند”

دانش

تمامی امامان معصوم از علم و دانش عمیقی برخوردار بودند که به سبب ارتباط با عالم غیب بلامنازع بود. برخی از امامان به سبب شرایط و به اذن خداوند بیش از دیگران این موهبت را علنی می‌ساختند. داستان‌های متعددی از علم غیب امام حسن عسکری(ع) ذکر شده که مردم را به تعجب و تحسین وادار می‌کرد. در نتیجه دوست و دشمن به تحسین مقام علمی ایشان می‌پرداختند. چنان که پزشکی مسیحی در وصف ایشان می‌گوید: “بدون تردید او داناترین فرد روزگار ماست”

کلیک کنید  تأمین جهیزیه در خانواده‌های نیازمند

بخشش

وجه دیگر فضایل امامان معصوم کمک به نیازمندان و دستگیری از محرومان جامعه بود. امام حسن عسکری(ع) گرچه شدیداً تحت‌نظر و در حقیقت زندانی بودند از شیعیان خویش در این کار کمک می‌گرفتند. ایشان افرادی را در بلاد مختلف به عنوان وکلای خود انتخاب می‌کردند. وکلای آن حضورت موظف بودند پس از جمع‌آوری وجوهات شرعی آن را برای کمک به نیازمندان و رفع گرفتاری مردم صرف کنند. حتّی امام در این امر نیز از علم غیب خود بهره می‌گرفتند. روایت است که دو نفر از دوستان امام که دچار تنگدستی شده بود برای کمک به نزد امام روانه می‌شود. در میانه راه یکی با خود می‌گوید کاش امام ۵۰۰ درهم به من عطا کنند که ۲۰۰ درهم برای پوشاک ۲۰۰ درهم برای خوراک و ۱۰۰ درهم برای دیگر مخارجم هزینه کنم. دیگری نیز با خود می‌اندیشد کاش امام ۳۰۰ درهم به من عطا کنند که با ۱۰۰ درهم الاغی بخرم و  ۱۰۰ برای پوشاک و ۱۰۰ برای دیگر مخارج صرف کنم. زمانی که به نزد امام می‌روند قبل از اینکه چیزی بگویند امام دقیقاً همان مبالغ ۵۰۰ درهم و ۳۰۰ درهم را به ایشان عطا می‌کنند و حتّی جزئیات مخارج را هم برایشان بازگو می‌کنند.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

امام حسن عسکری(ع)

فعالیت‌های امام حسن عسکری(ع)

همانطور که اشاره شد علیرغم محدودیت‎های فراوانی که برای امام اعمال می‌شد ایشان از وظایف امامت خود کوتاهی نمی‌کردند. گرچه با سختی بیشتر ولی به هر طریق ممکن با انواع اقدامات سیاسی و اجتماعی برای حفظ اسلام ناب تلاش می‌کردند.

کلیک کنید  تاسوعا ، مرز میان حق و باطل

تربیت شاگردان

امام حسن عسکری(ع) نیز مانند پدران بزرگوار خود در تربیت شاگردان تلاش می‌کردند. در نتیجه اگر جامعه از حضور امام محروم بود ولی شاگردان ایشان مرجع مناسبی برای پاسخ به سؤالات و شبهات مردم بودند.

ارتباط مؤثر با شیعیان

به لطف خداوند در زمان امام حسن عسکری(ع) تعداد شیعیان در مناطق مختلف قابل توجه بود. لذا رهبری مذهبی و سیاسی آنان اهمیت زیادی داشت. با توجه به پراکندگی شیعیان در مناطق مختلف از زمان امام جواد(ع) انتخاب وکیل در میان خاندان امامت آغاز شد. بدین ترتیب شیعیان برجسته در هر منطقه به عنوان وکیل امام حضور داشته و پیام‌ها و دستورات امامان را به مردم منتقل می‌کردند.

رهبری مخفیانه

امام حسن عسکری(ع) به دلیل محدودیت‌های شدید امکان حضور و ارتباط آشکار با مردم را نداشتند. لذا بسیاری از ارتباطات و نامه‌نگاری‌های ایشان مخفیانه و در پوشش یک زندگی عادی انجام می‌شد. در واقع یاران ایشان در قالب فروشنده روغن، میوه، هیزم و . . . به منزل ایشان رفت و آمد کرده و دستورات ایشان را مخفیانه دریافت می‌کردند. از همین طریق و با بهره‌گیری از علم غیب امام حسن عسکری(ع) شیعیان خود را از لحاظ اعتقادی، روحی و حتی مالی تقویت می‌کردند. زیرا گاه فشار اقتصادی یا شبهات فراوان شیعیان را در تنگنا قرار می‌داد. امام حسن عسکری(ع) با رهنمودها و نیز امکاناتی که در اختیار داشتند تلاش می‌کردند آنها را برای تداوم راه و حفظ آرمان‌های تشیع یاری نمایند.

بکارگیری علم غیب

بهره‌مندی امامان معصوم از علم غیب الهی از امتیازات ویژه ایشان است. نحوه و میزان استفاده از علم غیب در امامان متفاوت بوده است. امام حسن عسکری(ع) ظاهراً به سبب شرایط خاص بیش از دیگران از این موهبت استفاده می‌کردند. به عنوان مثال به سبب شرایط خفقان حاکم امام هادی(ع) نمی‌توانستند به طور علنی امام پس از خود را معرفی کنند. در نتیجه پس از شهادت امام هادی(ع) برخی افراد در امامت امام حسن عسکری(ع) تردید داشتند. به همین خاطر ایشان از علم غیب خود برای اثبات امامت خود بهره می‌گرفتند.

کلیک کنید  روز جهانی ریشه‌کنی فقر

اینستاگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان