ازدواج وسیله آرامش بشر

ازدواج وسیله آرامش بشر

قاعده زوجیت که زیربنای تداوم نسل در تمام کائنات است در مورد اشرف مخلوقات در قالب ازدواج تعریف می‌شود. خداوندی که آدمی را با تمام محاسن و معایب خلق کرده بهترین راه تکامل و آرامش بشر را ازدواج می‌داند. راهی که در نهایت به تولید نسل و تداوم راه بشریت می‌انجامد. در حقیقت ازدواج درست و اصولی، کارکردهایی دارد که در نهایت، آرامش را به انسان عطا می‌کند. پس اگر این کارکردهای محقق نشود قاعدتاً آرامشی نیز در کار نخواهد بود.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

ازدواج

کارکردهای ازدواج

  • ارضای نیاز عاطفی

بشر در مراحل مختلف زندگی خود به مهرورزی و محبت نیاز دارد. اگر در کودکی این نیاز در دامان پرمهر مادر برطرف می‌شود با بلوغ جنسی به نوعی دیگر تبدیل می‌شود. نیازی که در مراحل اولیه برای دختران توسط پدر و برای پسران توسط مادر باید مورد توجه قرار گیرد. امّا با گذشت زمان این نیاز قطعاً به سمت جنس مخالف کشیده می‌شود. انکار نیاز به محبت از جنس مخالف نیز تنها مسیرهای بیراهه و روابط نامشروع را هموار می‌سازد. در حالی که ازدواج و یافتن رفیقی همراه و همدل نه تنها بهترین راه برای مهرورزی و محبت بلکه کوتاهترین مسیر تکامل را برای آدمی نمایان می‌سازد.

  • ارضای نیاز جنسی

اهمیت و ضرورت ارضای نیاز جنسی در تعالیم دینی به حدی است که در صورت فراهم نبودن شرایط ازدواج درمان موقتّی به نام ازدواج موقت نیز پیش‌بینی شده است. این تمهیدات بیانگر آن است که اگر ارضای نیاز جنسی به خصوص در جوانی از راه درست صورت نگیرد قطعاً به انحراف کشیده می‌شود. بنابراین انکار و یا کم‌اهمیت جلوه دادن این موضوع، خیانتی است که به روابط افسار گسیخته و نامشروع در جامعه منجر می‌شود. ازدواج تنها راه ایمن و معقولی است که می‌تواند در عین ارضای نیازهای جنسی نهایت آرامش را نیز به انسان عطا کند. در حالی که دیگر راههای میانبر و وسوسه‌انگیز، آتش هوسی تمام‌نشدنی را در وجود انسان شعله‌ور می‌سازد و آرامش و سکونی در کار نیست.

  • تداوم نسل

زیباترین کارکرد ازدواج، تولید مثل و بقای نسل بشر است. چیدمان تماشایی و مدبرانه خداوند عالم در سیر تکاملی بشر بی‌نظیر است. ابتدا انرژی و هیجان جوانی را با ازدواج به آرامش و ثبات می‌رساند. سپس ثمره این آرامش را فرزند قرار می‌دهد تا دختر و پسر به واسطه او، وجه دیگر وجود خود در قالب پدر و مادر را کشف نمایند. این سیر تکاملی اگر به درستی و مطابق تعالیم خداوند طی شود نتیجه آن پرورش نسلی سالم، پویا و شاداب خواهد بود.

  • حفظ سلامت و امنیت جامعه

خانواده به عنوان کوچکترین نهاد اجتماعی نقش مهمی در تعیین ساختار جامعه دارد. جامعه سالم از خانواده‌های سالم تشکیل شده که وظیفه پرورش افراد جامعه را به درستی انجام می‌دهند. خانواده مبنای تشکیل سایر نهادهای اجتماعی است و ارزش‌ها و آداب و رسوم جامعه از طریق خانواده از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و در نتیجه حفظ می‌شوند.

  • امنیت اقتصادی

انسان برای تأمین نیازهای خود ناگزیر به انجام فعالیت اقتصادی و کسب درآمد است. ازدواج مسیری است که مطابق آن فعالیت‌های اقتصادی جامعه نیز هدایت می‌شود. بر مبنای تعالیم دینی، پس از ازدواج، مرد مکلف به تأمین مخارج زندگی و کار در بیرون خانه و زن مکلف به تأمین آرامش خانه، همسر و فرزندان است. بدیهی است مطابق شرایط، اگر کار کردن زن بیرون از خانه نیاز باشد منعی ندارد. ولی ایده‌آل این است که زن به عنوان موجودی که توانایی خاصی در پرورش و تأمین آرامش دارد خود را درگیر گرفتاری‌های کار بیرون از منزل نکند. در نتیجه خانواده می‌تواند ساختار اقتصادی جامعه را نیز بهبود ببخشد و زنان مجبور نباشند برای تأمین مخارج زندگی خود به کارهایی سخت با درآمدی کمتر از مردان تن بدهند.

کلیک کنید  طرح زیارتی هم قدم با عشاق ویژه زائر اولی های کربلای معلی

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

ازدواج

کدام ازدواج مایه آرامش است؟

گرچه ازدواج فی نفسه امر مبارک و پسندیده‌ای است ولی تنها ازدواج صحیح و اصولی می‌تواند چنین کارکردهایی داشته و مایه آرامش و سعادت آدمی شود. سنگ بنای ازدواج، شناخت کافی زوجین از یکدیگر و اجتناب از تصمیمات احساسی و عجولانه است. باید مدام تکرار کنیم: ازدواج، انتخاب رفیق و هم‌سفری برای تمام عمر است. پس وجود حرف مشترک، عقاید مشترک، علایق مشترک و آمال و آرزوهای مشترک کاملاً ضروری است. نه این که تمام علایق و عقایدمان مشترک باشد بلکه اشتراکات به اندازه‌ای باشد که بتوانیم تفاوت‌ها را تحمل کنیم.

مهم‌تر از همه این که باور کنیم تنها راه کسب آرامش درونی همان راهی است که خداوندی که خالق بشر است برای او تعریف کرده است. حتی اگر باور این آموزه‌ها برایمان دشوار است می‌توانیم وضعیت کنونی جامعه با گذشته و یا حتی وضعیت کشورهای خارجی را بررسی کنیم. اگر آزادی روابط دختر و پسر لازم است چرا آمار طلاق و خیانت در کشور افزایش پیدا می‌کند؟ اگر آزادی و افسارگسیختگی جنسی مایه شادی و آرامش است کشورهای خارجی باید تا به حال به این آرزو می‌رسیدند؛ پس اخبار و آمار تجاوزات و روابط غیرمتعارف چه می‌گوید؟ مگر آنها محدودیتی دارند که به این اعمال روی می‌آورند؟

پاسخ این سؤالات در همان آیاتی است که خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:

“از نشانه‌های خداوند این است که برای شما همسرانی از جنس خودتان آفرید؛ تا در کنارشان به آرامش برسید و بین شما محبت و دوستی قرار داد؛ در این امر برای اهل تفکر نشانه‌هایی وجود دارد”

کلیک کنید  آثار و برکات قرض‌الحسنه

اینستاگرام

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان