اثرات کار خیر در زندگی از نگاه معصومین

اثرات کار خیر در زندگی از نگاه معصومین

در بیان اثرات کار خیر در زندگی همین بس که در آیات و روایات متعددی از آن به عنوان مسیر مستقیمی که خیر دنیا و آخرت را برای فرد نیکوکار به همراه می‌آورد یاد شده است. کمک به نیازمندان و گره‌گشایی از کار مردم چنان ارزشی در دین مبین اسلام دارد که گویی برترین اعمال در نزد خداوند است. مرور آیاتی که مسلمانان را به انفاق دعوت می‌کند و مهم‌ترین اثرات کار خیر در زندگی را محبوبیت نزد خداوند می‌داند برای آگاهی مسلمانان کافی است. با این وجود، ائمه معصومین(ص) نیز به عنوان راهنمایان بشر در طول زندگانی خویش با اعمال نیک خود اهمیت این امر را به مردم اثبات نمودند. ما در این مطلب مجموعه‌ای از بیانات ائمه هدی در وصف اثرات کار خیر در دنیا و آخرت را گردآوری کردیم.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

اثرات کار خیر در دنیا

تزکیه و طهارت نفس

مهم‌ترین اثرات کار خیر در زندگی در پرورش نفس انسان نمایان است. هیچ چیز به اندازه کمک به نیازمندان و گره‌گشایی از کار مردم موجب قرب الهی نمی‌شود. در قرآن کریم به صراحت بیان شده که از نشانه‌های رستگاران، انفاق در راه خداست. در این زمینه احادیث متعددی از امامان معصوم(ع) نقل شده است:

امام علی(ع) می‌فرمایند: “ارزش هرکس به اندازه کارهای خیر اوست” (نهج البلاغه(صبحی صادق)ص۴۸۲، ح۸۱- امالی (صدوق) ص۴۴۷)

امام کاظم(ع) می‌فرمایند: “برآوردن نیاز برادران و نیکی به آنها در حد توان، مهر قبولی اعمال شماست و بدون آن هیچ یک از اعمال شما پذیرفته نخواهد شد.” (بحارالانوار، ج۷۵، ص۳۷۹)

کلیک کنید  وضعیت بهداشت روستاها در کرونا

برکت در مال

گرچه کار خیر تنها به انفاق مالی محدود نیست اما می‌توان گفت دشوارترین آنهاست. زیرا یکی از دستاویزهای قدرتمند شیطان، ترس از فقر و نداری است. لذا هرگاه انسان قصد کمک به نیازمندان و پرداخت صدقه را دارد شیطان تمام تلاش خود را می‌کند تا او را منصرف سازد. البته فقر و تهیدستی به واقع ترسناک است تنها اعتماد و توکل بر خداوند می‌تواند انسان را بر این وسوسه‌های شیطان پیروز گرداند. کسی که کمک به نیازمندان را تنها برای رضای خدا برگزیند به خوبی می‌داند که در معامله با خداوند هرگز زیان نمی‌کند. ائمه معصومین نیز در تأیید این موضوع سخنان گهربار فراوانی دارد از جمله این که:

پیامبر(ص) می‌فرمایند: “صدقه بدهید و نهراسید زیرا هیچ‌گاه به واسطه صدقه مال انسان کم نمی‌شود.” (بحارالانوار، ج۹۶، ص۱۳۱)

دفع بلا

یکی از اثرات کار خیر در زندگی انسان که در کلام معصومین ذکر شده دفع بلا از زندگی انسان است. در این مورد پیامبر(ص) فرمودند:

“صدقه به‌جا، نیکوکاری، نیکی به پدر و مادر و صله رحم، بدبختی را به خوشبختی تبدیل می‌کند، موجب طول عمر می‌شود و از مرگ بد جلوگیری می‌کند.” (نهج الفصاحه، ص۵۴۹،ح۱۸۶۹)

حضرت علی(ع) نیز در جایی به کمیل فرمودند: “ای کمیل، خاندانت را به تحصیل مکارم اخلاق در روز و برآوردن حاجات و رفع گرفتاری مردم در شب سفارش کن. قسم به خدایی که جانم در دست اوست هر‌کس دل مؤمنی را شاد کند در هنگام بلا و گرفتاری، خداوند به خاطر آن کار خیر، لطف خود را چنان سیلابی در سراشیبی بر او سرازیر می‌کند و او را نجات می‌دهد.” (نهج البلاغه(صبحی صالح)، ح۲۵۷)

کلیک کنید  راز پرورش کودکان شاد

پیامبر(ص) در جای دیگری نیز می‌فرمایند: “هرکس از مال خود برای کار خیر صرف نکند در هنگام اضطرار، اموال او توسط اشرار غصب می‌شود” (بحارالانوار، ج۹۶، ص۱۳۱)

طول عمر و جلوگیری از مرگ بد

بهره‌مندی از طول عمر و جلوگیری از مرگ بد و نابهنگام نیز از اثرات کار خیر در زندگی انسان است. در این زمینه امام باقر(ع) می‌فرمایند:

“کار خیر و صدقه، فقر را از بین می‌برد، سبب طول عمر می‌شود، هفتاد نوع مرگ بد را از نیکوکار دور می‌کند.” (من لا یحضره الفقیه، ج۲، ص۶۶، ح۱۷۲۹)

و امام صادق(ع) می‌فرمایند:

“افرادی که به خاطر گناه می‌میرند بیش از کسانی هستند که در زمان اجل خود می‌میرند و افرادی که به واسطه کار نیک عمر طولانی می‌یابند بیش از افرادی هستند که عمر طبیعی می‌کنند.” (دعوات(راوندی)، ص۲۹۱، ح۳۳)

اثرات کار خیر در آخرت

پرسودترین معامله

کار خیر در کلام معصومین به معامله با خداوند تعبیر شده است و بدون شک انسان در معامله با خداوند بخشنده و مهربان خود هرگز زیان نخواهد کرد.

حضرت علی(ع) در این زمینه می‌فرمایند: “بر شما باد به احسان و نیکوکاری که برترین و پرسودترین معامله برای آخرت شما خواهد بود.” (غرر الحکم و درر الکلم، ص۳۸۳)

امام صادق(ع) می‌فرمایند: “هرگاه مسلمانی نیاز مسلمان دیگری را برآورده سازد از جانب خداوند تبارک و تعالی ندا آید: پاداش تو بر عهده من است و من به کمتر از بهشت برای تو راضی نیستم” (کافی(ط-اسلامیه)ج۲، ص۱۹۴، ح۷)

کلیک کنید  فعالیت‌های خیریه مساجد کشور در طرح های مؤمنانه در ایام کرونا

بهترین توشه آخرت

حضرت علی(ع) می‌فرمایند: “خوشا به حال کسانی که به بندگان خدا نیکی می‌کنند و برای آخرت خود توشه جمع می‌کنند.” (غرر الحکم و درر الکلم، ص۱۴۹)

بهره‌مندی فرزندان

اثرات کار خیر به حدی است که فرزندان و نسل‌های بعد نیز از آن بهره‌مند می‌شوند. در این زمینه امام صادق(ع) فرمودند:

“کسی که در راه خدا انفاق کند پس از او فرزندانش مورد کرامت و لطف خداوند قرار می‌گیرند.” (بحارالانوار، ج۹۶، ص۱۳۵)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان