آثار و برکات قرض‌الحسنه

آثار و برکات قرض‌الحسنه

در شرایط اجتماعی و اقتصادی امروز، اغلب مردم با انواع قرض‌ها و وام‌ها زندگی خود را اداره می‌کنند. دین اسلام برای این بخش از زندگی مردم نیز بهترین نوع وام یا قرض یعنی قرض‌الحسنه را ارائه کرده است. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که قرض‌الحسنه در بسیاری از آیات و روایات وجود دارد. البته این امر تنها به عنوان راه‌حلی برای مشکل فقر و محرومیت‌زدایی در جامعه مطرح شده است. در کنار بها دادن به این موضوع، بزرگان دین بر لزوم قناعت در زندگی نیز تأکید می‌کنند. بنابراین یک کنکاش همه جانبه در موضوع قرض‌الحسنه می‌تواند ارزش دیدگاه اسلامی در اقتصاد را نمایان سازد.

مطالب دیگر را در بلاگ ما بخوانید

قرض‌الحسنه

قرض‌الحسنه چیست؟

با ترکیب دو کلمه قرض و حسنه به معنای نیکو می‌توان معادل فارسی “وام نیکو” را برای این منظور استفاده کرد. در بازار و معاملات اقتصادی کسی که به دیگری مالی را قرض می‌دهد می‌تواند در موعد مقرر تنها اصل پول را پس بگیرد و یا مبلغی اضافه بر اصل پول نیز درخواست نماید. در احکام اسلامی قرض به شرط دریافت مبلغی اضافه به عنوان کارمزد یا هرچیز دیگر، قرض ربوی محسوب شده و حرام است. در مقابل، قرضی که تنها با دریافت اصل مال همراه باشد و برای رضای خدا ارائه شود قرض‌الحسنه نامیده می‌شود که آثار و برکات فراوانی در پی دارد. البته در فرهنگ قرآنی به هر کار خیری که برای رضای خدا صورت گیرد نیز قرض‌الحسنه گفته می‌شود و تنها محدود به قرض مالی نیست. به عبارت دیگر هر کار خیری از جمله قرض به مؤمنین که در راه رضای خدا باشد مانند این است که شما در نزد خداوند پس‌انداز کنید تا در زمان نیاز خداوند برای شما جبران نماید.

همچنین می توانید وارد صفحه همکاری با ما شوید و با ما همکاری کنید و میتوانید کمک های خود را به صورت پرداخت حمایت مالی برای ما ارسال کنید

اهمیت قرض‌الحسنه در آیات و روایات

بنا بر تأکید احکام اسلامی بر محرومیت‌زدایی در جامعه، قرض‌الحسنه در کنار واجباتی چون نماز و زکات در قرآن ذکر شده است. خداوند در این آیات با تشویق مؤمنان به کمک به نیازمندان، خود را ضامن قرض‌الحسنه معرفی کرده و پاداش فراوانی نیز برای آن وعده داده است. برخی از وعده‌های خداوند در این مورد به استناد آیات و روایات عبارتند از:

  • پاداش چند برابر
کلیک کنید  اهدای مواد غذایی در روستای سنگ آتش

در سوره بقره آیه ۲۴۵ خداوند می‌فرماید” هرکس برای رضای خدا قرض‌الحسنه دهد خداوند چندین برابر به او باز می‌گرداند”

  • کفاره گناهان

در سوره مائده آیه ۱۲ خداوند می‌فرماید: “هرکس برای رضای خدا قرض‌الحسنه دهد خداوند از گناهان کوچک او را می‌بخشد.”

  • برتری قرض‌الحسنه بر صدقه

در روایتی از امام صادق(ع) آمده است :”در بهشت، پاداش صدقه ده برابر و پاداش قرض‌الحسنه هجده برابر است”

  • ثواب صدقه تا زمان برگشت مال

در روایت دیگری آمده است” مؤمنی که به مؤمن دیگری برای رضای خدا قرض می‌دهد تا زمانی که مالی که قرض داده به نزد او بازگردد پیوسته ثواب صدقه برای او محسوب می‌شود.”

آداب قرض دادن در اسلام

شاید بیان برکات و پاداش قرض‌الحسنه در اسلام این تصور را ایجاد نماید که این اقدامات موجب پرورش فقر در جامعه می‌شود. در حالی که احکام اسلام با در نظر گرفتن تمام جوانب امر بیان شده است. برای تبیین این مطلب در ادامه آداب قرض دادن در اسلام را مرور می‌کنیم.

  • نکوهش قرض گرفتن

رسول خدا(ص) همواره به مردم توصیه می‌کردند در زندگی قناعت پیشه کرده و حتّی‌المقدور از قرض گرفتن بپرهیزند. زیرا قرض گرفتن را مایه غصه شب و خواری روز می‌دانستند.

  • مهلت دادن به بدهکار

اگر بدهکاری توانایی پرداخت قرض خود را نداشته باشد از نظر اسلام، طلبکار موظف است برای دریافت بدهی خود صبوری کند. در روایتی از پیامبر(ص) آمده است: “هرکس به مؤمنی قرض دهد و صبر نماید تا بدهکار توانایی پرداخت قرض را داشته باشد در طول این مدّت، آن مبلغ، زکات مال محسوب شده و بدهکار تا زمانی که قرض خود را پس بگیرد در نماز همراه فرشتگان خواهد بود.”

  • نکوهش تعلل در پرداخت قرض
کلیک کنید  اشتغال‌زایی برای نیازمندان

اسلام به همان اندازه که برای دریافت بدهی از محرومین جامعه صبوری را توصیه می‌کند پرداخت قرض توسط توانگران را لازم می‌داند. تا حدی که پیامبر(ص) فرمودند: “اگر فردی توانایی پرداخت قرض خود را داشته باشد و در این امر تعلل کند هر روز که بگذرد گناه باج‌گیر برای او نوشته می‌شود.”

سخن آخر

بنابراین آنچه مشخص است در دین اسلام، گره‌گشایی از کار مسلمانان اولویت احکام اسلامی به شمار می‌رود. چه آن زمان که در کنار برپاداشتن نماز، پرداخت زکات را واجب نموده است و چه آن زمان که قرض‌الحسنه را پس‌انداز نزد خداوند معرفی می‌کند. به هر طریق ممکن خداوند، بندگان مسلمان خود را به حمایت از نیازمندان و دستگیری از آنان دعوت می‌نماید. ضمن آن که همان طور که گفتیم قرض‌الحسنه مفهومی فراتر از قرض مالی دارد. این مفهوم هر کار خیر اعم از اعمال مستحبی، خدمات عام‌المنفعه مانند مسجد و مدرسه سازی و جهاد در راه خدا را هم شامل می‌شود. این اعمال اگر در راستای محرومیت‌زدایی و برای رضای خدا انجام شوند با بهترین پاداش‌ها که در قرآن با عنوان “اجر کریم” از آن یاد شده همراه خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان